• header1
  • header2
  • header3
  • header4
  • header5
  • header6
header11 header22 header33 header44 header55 header66
estetik cerrahi

PENİS BÜYÜTME AMELİYATLARI - 1


estetik cerrahi Penis büyütme ameliyatları çok çeşitlidir; ama bu bir çok teknikten sadece "asıcı bağın kesildiği klasik teknik" güvenli bir penis büyütme tekniğidir. Bu teknikte asıcı bağın kesilmesi nedense herkesi tedirgin etmektedir. Halbuki penis büyütme ameliyatları arasında penisin bütünlüğünün bozulmadığı tek teknik budur. Penis büyütme ameliyatını klasik teknikle yaparsanız, penisi, penise dokunmadan büyütürsünüz. Yapılan ameliyat aslında tamamen penisin çevresine yapılmaktadır; penisin dibindeki asıcı bağın kesilmesi ile uzatma yapılmakta, penisin ciltaltına yağ enjeksiyonu ile de kalınlaştırma yapılmaktadır. Penisin asıl gövde dokusuna, damarlarına, sinirlerine hiç dokunulmamaktadır. Diğer yöntemleri (perovic yöntemi mesela) riskleri yüksek olduğu, penisin bütünlüğünü korumadıkları ve zaten klasik teknikten daha fazla bir büyüme sağlamadıklarından uygulamıyoruz.

estetik cerrahi Asıcı bağın kesilmesi ve penis dibine yapılan z-plasty (yada v-y plasty), son derece güvenli, en yaygın uygulanan ve penisin bütünlüğünü bozmayan, riski minimal olan bir tekniktir.

estetik cerrahi Açık söyliyeyim, muayenehanede gelen hastalara bu konuyu anlatmam 1 ile 2 saat arasında bir vakit alıyor. Konuyu tam olarak anlatabilmek çok zor. Burada yazmaya kalksam tek başına penis büyütme, ayrı bir web sitesi olur. Bu yüzden hastalara anlattığım herşeyi eksiksiz olarak anlattığım videolar hazırladım.

estetik cerrahi Aşağıda penis büyütme hakkında genel ve kısa bilgiler vereceğim. Yazılı bilginin kat kat fazlası videolarda var. Bu videolarda ameliyatın tekniği hakkında geniş bilgi, teknikte yaptığım modifikasyonlar, yıllar içinde edindiğim tecrübeler, her şey var. Videolar toplamda 4 saat sürdüğü için rahat izlenmesi için konu konu bölüp bir kaç parça halinde internete yükledim.

estetik cerrahi Penis büyütme ameliyatı olmayı düşünen hastalarımın bu videoları izlemesini tavsiye ederim.. Lütfen vakit ayırıp hepsini bir günde değilse bile bir iki gün içinde hepsini izleyiniz. Penis büyütme hakkında bilgi arıyorsanız o bilgi bu videolarda var..estetik cerrahi Penis cerrahisi üzerine genel bilgi..

estetik cerrahi Penis büyütme ameliyatı ile ilgili neredeyse her şey yanlış! Doğruları bu videoda anlattım..

estetik cerrahi Neler yapıyoruz?

estetik cerrahi Reklamımızı kimler yapmış?

estetik cerrahi Anestezi


SOYUNMA ODASI SENDROMU NEDİR?

estetik cerrahi Erkek hastaların, spor salonlarında, havuz ve saunaların soyunma odalarında vücutlarını diğer erkeklerle kıyaslamaları sonucu bazı estetik kusurlarından rahatsız olmalarıdır.

estetik cerrahi Bu rahatsızlığı duyan hastalar bize genellikle "spor salonunda soyunma odasında iç çamaşırımın önünde bir dolgunluk istiyorum" diyerek geliyorlar. Bu hastaların asıl isteği penisin kitlece büyümesidir. Uzamadan çok penis kalınlaştırma isterler. Olabildiğince fazla yağ enjeksiyonu yapılmasını istiyorlar.

estetik cerrahi Biz cerrah olarak bu sendromu aklımın bir köşesinde bulundurup hastanın isteklerini ona göre değerlendiriyor, ameliyatı ona göre planlıyorum..

estetik cerrahi Hastaları anlamak her zaman önemlidir ama penis cerrahisinde daha da önemlidir; çünkü bazı penis estetiği hastası utandığından sorununu açıkca anlatamayabiliyor. Bu durumda cerrahın hastayı anlaması çok önem taşıyor.PENİS UZATMA

estetik cerrahi Penis büyütmede ameliyatın felsefesi, penisin çevre dokusunu tabana bastırmak, indirmek (penis çevresindeki yağ tabakasını liposuction ile almak, penis dibindeki cilt dokusunu dikişlerle tabana dikmek) ve penisin kavernöz (sertleşen) dokusunu bir bütün olarak dışarı kaydırmaktır.

estetik cerrahi Normalde penisin üçte biri içeridedir. Ameliyatta yapılan işlem, içerideki üçte bir dokuyu, penisin bütünlüğünü bozmadan dışarı kaydırmaktır. İçeride kalan kısmı leğen kemiğinden ayırmak yetmez, arkasına itici dikişler koyup dışarı doğru itmek de gerekir.

estetik cerrahi Uzatma için klasik teknikte tarif edilen işlem asıcı bağın tam kesilmesidir. Yani penisin gövde dokusunu leğen kemiğine bağlayan asıcı bağ tam kesilir. Ben yaptığım modifikasyonla asıcı bağı tam kesmiyorum; en alt 20% lik kısmını sağlam bırakıyorum. Bunun sebeplerini videoda izleyebilirsiniz.

estetik cerrahi Bu arada bu ameliyatın bir ilüzyon, göz aldanması olmadığını, penisin dışarıdan görülen kısmının gerçek anlamda uzadığını belirtmem gerekir. Aslında penis dokusu uzatılmamaktadır, fakat içeride kalan kısmı dışarı kaydırıldığı için gerçek anlamda görülen kısımda uzama oluşmaktadır..

estetik cerrahi Penis uzatma üzerine.. Asıcı bağın kesilmesi (AMAN ALLAHIM!!!!)

estetik cerrahi Büyüme ereksiyonda da farkediliyor mu?

ASICI BAĞIN ASIL GÖREVİ NEDİR?

estetik cerrahi Maalesef asıcı bağın aslında ne işe yaradığı, doktorların (ve hatta cerrahların) çoğu tarafından yanlış biliniyor. Bir çok doktor, penis uzatma sırasında bu bağ kesilirse penisin düşük duracağını ve stabilizasyonunun bozulacağını sanıyor. Bence bu yanlış anlamalar, bağ dokunun adının "asıcı bağ" olmasından kaynaklanıyor. Asıcı bağın asıl görevi kesinlikle penisi dik tutmak falan değildir!.

estetik cerrahi Asıcı bağın asıl görevi, leğen kemiğinin altından çıkan penis dokusunu yukarı, leğen kemiğinin önüne getirmektir. Bu sayede penis dokusu, leğen kemiğinin önüne gelir, buradan dışarı uzanır. Bu yüzden erkekler cinsel ilişkiye girerken kalça hareketi ile ilişkiye girerler. Erkek, kalçasını öne ittiğinde leğen kemiğinin önünde bulunan penisi de ileri itmiş olur. Bu sayede penis, vajinaya girer. Yani, leğen kemiği, penisin arkasında bir piston görevi görür. Penisi leğen kemiğinin önünde tutan yapı, işte bu asıcı bağdır..

estetik cerrahi Klasik teknikte asıcı bağ tam olarak kesilir. Kitaplara geçmiş klasik penis uzatma ameliyatının tarifi bu şekildedir. Biz 2 sebepten ötürü asıcı bağı tam kesmiyoruz. Bizim tekniğimizde asıcı bağ 80% kesiliyor.

estetik cerrahi Birincisi, cinsel ilişki sırasında asıcı bağın penis dokusunu leğen kemiği önünde tutmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu sayede arkasında kemik desteği olan penis, kalça hareketi ile ve arkasında leğen kemiğinin desteğini alarak rahatça vajinaya girer. Bu yüzden bu kemik desteği yokedilmemelidir (asıcı bağ, hiç bir zaman tam kesilmemelidir. Kitaplardaki klasik ameliyat tarifi bu yüzden hatalıdır. Hem de çok hatalıdır.).

estetik cerrahi İkincisi, penisde uzamayı sağlayan şey, asıcı bağın üst kısmının ayrışmasıdır. Asıcı bağın alt kısımlarına indikçe bağı kesmenin uzamaya katkısı azalır. Asıcı bağın alt 20% sinin kesilmesinin uzamaya hiç katkısı olmamaktadır. Bu yüzden asıcı bağın en alttaki son 20% lik kısmını sağlam bırakıyorum.

ASICI BAĞ KESİLİRSE PENİS DÜŞÜK DURUR MU?

estetik cerrahi Asıcı bağın asıl görevi, penisi dik tutmak değildir. Penisin dikliğini sağlayan bir çok yapı bulunur. Bu ameliyatlara başladığım ilk yıllarda ben de klasik tekniği uyguluyordum, yani asıcı bağı tam kesiyordum. O dönemdeki hastalarımın hiç birinde penisde düşük durma gibi bir şikayet almadım. Kitaplarda da asıcı bağın kesilmesi ile penisin düşeceği yazmaz. İşin aslı, penisi tutan bir çok yapı vardır. Asıcı bağ (en önemli görevi penisi asmak değilse de..) penisi dik tutmaya yardımcıdır ama en önemli görevi penisi dik tutmak değildir. Asıcı bağ, penis dokusunu leğen kemiğinin önüne getirir. Bu yüzden asıcı bağın kesilmesi, penisin düşüklüğü ile değil, penis dokusunun leğen kemiğinden uzaklaşması ile (penisde uzama) sonuçlanır.

estetik cerrahi Özet: Asıcı bağın görevi aslında penisi, leğen kemiğinin önüne tutturmaktır. Asıcı bağın ismi aslında "tutturucu bağ" olmalıdır. Asıcı bağın kesilmesi ile penis düşmez.. Leğen kemiğinden kurtularak dışarı kayar..

KİTAPLARDAKİ KLASİK TEKNİĞİN HATALI OLDUĞUNU, FİZYOLOJİK OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM. BU AMELİYAT MUTLAKA BENİM YAPTIĞIM MODİFİKASYONLAR İLE YAPILMALI. NEDEN? AŞAĞIDA AÇIKLADIM..estetik cerrahi Yukarıdaki çizimlerden göreceğiniz gibi ben tam olarak klasik tekniği uygulamıyorum, çünkü kitaplara geçmiş KLASİK TEKNİĞİN HATALI OLDUĞUNU, FİZYOLOJİK OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM.

estetik cerrahi Neden?

estetik cerrahi Klasik teknikte asıcı bağ tam (%100) kesiliyor ve penisin leğen kemiği ile ilişkisi kalmıyor; kemikten tamamen ayrılıyor. Bu doğru bir şey değil, çünkü asıcı bağın asıl görevi, leğen kemiği altından gelen penis dokusunu, leğen kemiğinin önünde tutmaktır. Bu sayede erkek ilişkiye girerken kalçasını ileri geri oynatır ve leğen kemiğinin önünde bulunan penisin vajene giriş çıkışı mümkün olur. Leğen kemiği, penisin arkasında bir piston görevi görür. Klasik teknikte asıcı bağ tam kesildiğinden penisin arkasındaki leğen kemiğinin itici desteği kalmaz. Bence ilişkiye girmek zorlaşır; en azından kalça hareketi çok efektif olmayacaktır. Bu yüzden ben 2006 yılında bu tekniği modifiye ettim ve asıcı bağı tam kesmemeye başladım. Bizim tekniğimizde asıcı bağın üstteki 80% kısmını açıyoruz ve bu yeterli uzamayı sağlıyor. Bağın alttaki 20% kısmını sağlam bırakıyoruz, bu da penisin arkasında yeterli leğen kemiği desteğini sağlıyor. Bence en fizyolojik, penisin anatomisine ve cinsel ilişkinin dinamiğine en uygun teknik budur. Mutlaka asıcı bağın alt kısmının sağlam bırakılması gerek.

estetik cerrahi Asıcı bağın tam kesilmesinin, bir otomobilde motorla tekerlekler arasında bağlantının kopmasından farkı yoktur. Motorun gücü tekerleklere ulaşmıyorsa istediğiniz kadar gaza basın, tekerlekler dönmez, olduğunuz yerde kalırsınız. Leğen kemiğinin hareketlerinin de penise iletilmesi lazım. Bu yüzden bu bağlantıyı sağlayan asıcı bağın hiç bir zaman tam kesilmemesi gerekiyor. Asıcı bağ, yukarıda çok gevşek başlayıp aşağı indikçe sertleştiğinden en alt 20% sini sağlam bırakmak yeterli olacaktır. Bu son 20% lik kısım, kemik ile penis arasında yeterli bağlantıyı sağlar ve kolay kolay kopmaz. Üstteki 80% lik kısmı kesmek ise uzama için penisin yeteri kadar mobilize olmasını sağlar..

estetik cerrahi Şunu da not düşmem lazım. Asıcı bağın altta kalan 20% lik kısmını kesmenin uzamaya hiç bir katkısı olmuyor. Asıl uzamayı sağlayan şey, asıcı bağın üst kısmının kesilmesi ile penisin kemikten uzaklaşmasıdır. Aşağıdaki videoda klasik tekniği göreceksiniz, izleyin, ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bizim yaptığımız tek modifikasyon, asıcı bağın alt 20% sini sağlam bırakmak oldu..

estetik cerrahi Penis uzatma nasıl yapılıyor (klasik teknik.. Asıcı bağ tam kesiliyor.. Bizim modifikasyonumuzda asıcı bağın sadece 80% i kesiliyor..) NOT: videodan göreceğiniz gibi penis uzatma sadece penisin sırt-dip kısmından ve asıcı bağ kesilerek yapılabilir. Penisin altından yapılamaz. Uzatmayı penisin altından ve asıcı bağı kesmeden yaptığını iddia eden arkadaşlar hayal kuruyor..

estetik cerrahi 2017 ISEF kongresi, www.estechannel.tv röportajı...

Hastalarım soruyor.. Falan falan doktor, web sitesine yazmış, "penis uzatmada penisi 6 santim uzatıyormuş".. Ben neden 2-3 santim diyor muşum?

estetik cerrahi Ben uzatmada ancak 2-3 santim kazanç olacağını söylüyorum, çünkü gerçek budur.. Dört ila 6 santim uzattığını söyleyen arkadaş bayağı üfürmüş.. Fiziken ve anatomik olarak bu mümkün değildir.

estetik cerrahi Bakın, ben bu ameliyat ile ilgili olarak ara sıra kongrelere, sempozyumlara, fakültelere konuyu anlatmak üzere çağrılıyorum. İlk söylediğim şey, "hastalara ameliyatın sınırlarını anlatın, yapamayacağınız şeyi vaad etmeyin" demek oluyor. Neden?

estetik cerrahi Penisi 6 (altı) santim uzatamamak!

estetik cerrahi Özelde çalışan herkesin başvurduğu bazı numaralar vardır. Bunları her özel çalışan cerrah bilir ama anlatmaz. Bazen çok zor bir vaka gelir. Yaparım dersiniz ama ameliyata tanıdığınız, o vakada tecrübesi sizden fazla bir abinizi çağırırsınız. Ameliyatı birlikte yaparsınız (bildiğiniz gibi cerrahi bir usta-çırak işidir ve ameliyata daha tecrübeli bir abinizi çağırmak doğaldır). Sonuçta iyi bir sonuç olur, hastanızı memnun bir şekilde gönderirsiniz. Özellikle yeni uzman olmuş arkadaşlar tecrübe kazanana kadar ara sıra bir abilerini yardıma çağırır. Ama penis büyütmede yüksekten atıp penisi 6 santim uzatırım diye sallarsanız, yardıma kimi çağırırsanız çağırın kimse penisi 6 santim uzatmanızı sağlayamaz; çünkü böyle bir şey mümkün değildir. Yani "penisi 6 santim uzatırım" diye sallayıp bunu web sitesine yazmak hem cahillik hem de yalan söylemektir.

estetik cerrahi Bazen bir hasta arıyor ve ameliyat hakkında bilgi alıyor.. Penisde uzamanın 2-3 santim olacağını söylediğimizde "biz buraların en zengin ailesiyiz hocam, para mühim değil, sen büyütebildiğin kadar büyüt" diyor.. Bunun para ile alakası yok. İsterse hasta gönlünden kopup 100 milyar versin, ameliyatla elde edilebilecek uzama 2-3 santimdir.

estetik cerrahi Bu ameliyatlara yeni başlayan cerrah arkadaşlara tavsiyem: "Olur olmaz şeyleri vaad etmeyin. Hem yapamazsınız, hasta memnun olmaz, hem de daha baştan hastanın beklentisini çok artırmış olursunuz. Hasta dönüp şikayetçi olduğunda da bunun revizyonu falan olmaz, çünkü başta 6 santim uzatırım demişseniz, bu mümkün değildir, yapamazsınız. Bile bile lades yani.."

estetik cerrahi Hastalara da tavsiyem şu; benim gibi olun, yani "GERÇEKCİ"

Peki neden ancak 2-3 santim uzama oluyor?

estetik cerrahi Cevap çok basit; çünkü anatomi ancak bu kadar uzamaya izin veriyor. Uzamayı sağlayan şey, penisi arkada yapışık bulunduğu leğen kemiğinden ayırmaktır. Araya bir parça eklenmiyor yoksa ki. Penisin dokusu, blok olarak, bütünlüğü bozulmadan leğen kemiğinden ayrılıp dışarı doğru ilerletiliyor. Aradaki bu fark da 2-3 santim kadar oluyor.

estetik cerrahi Penisi dışarı kaydırırken üst kısımdaki cildi de uzatmamız gerekiyor. Penisin alt tarafındaki cilde uzatma yapmaya gerek yoktur, çünkü zaten penis ile testisler arasındaki cilt çok gevşekir ve buraya uzatma yapmak gerekmez; ama penis dibinde-sırtındaki cildi uzatmak gerekir. Buraya bu yüzden Z-plasti yada V-Y plasti yapılır.

Bu 2-3 santim uzama az değil mi? Hastalar sonuçtan tatmin oluyor mu? Neden sadece uzatma yapılmıyor?

estetik cerrahi Sadece 2 santim uzama, hastayı tatmin etmeyebilir. Ayrıca sadece uzatma yapılırsa penisin dibinde, penis gövde dokusunun leğen kemiğinden ayrıldığı yerde bir çökme de oluşuyor. Bu sebeplerden dolayı mutlaka kalınlaştırma da yapılması gerekir. Uzatma, kalınlaştırma ile birlikte yapılırsa sonuç hasta için kesinlikle tatmin edici olacaktır. Bu sırada penisin dibindeki çökme de yağ enjeksiyonu ile doldurulur ve çökme düzeltilmiş olur.estetik cerrahi Uzatma sırasında penisin boyu 2-3 santim kazanır. Bu miktar az gibi görünse de, kalınlaştırma ile birlikte yapıldığında penisde gözle görülür bir büyüme sağlar. Bu yüzden penis büyütme ameliyatları hastalar için yüz güldürücü, memnuniyet oranı yüksek ameliyatlardır.

estetik cerrahi Uzatma işlemi kalıcıdır ve tek seferde yapılır. Asıcı bağ bir kere kesildikten sonra tekrar kesilemeyeceği için ikinci kez uzatma işlemi diye bir şey yoktur.

estetik cerrahi Kalınlaştırma ise, yağdaki erime oranına göre ileride tekrarlanması gerekebilir. Bazen göbekten alınan yağın kalitesi çok iyidir, yıllarca erime olmaz. Bu durumda tekrar yağ enjekte etmek gerekmez. Bazen de göbekten alınan yağın kalitesi çok kötüdür. Yağ çok ödemli ise bu, ileride kayıp oranının fazla olacağını gösterir. Bu durumda en erken 6 ay sonra, yada 1 yıl sonra bir kez daha yağ enjeksiyonu yapmak gerekir.

Ameliyatın garantisi var mı?

estetik cerrahi Bırakın ameliyatları, hayatta hiç bir şeyin garantisi yoktur..

estetik cerrahi Bir kere "komplikasyon" diye bir şey var. Nedir "komplikasyon"? Tıpda istenmeyen sonuçlara komplikasyon denir. Ameliyattan sonra dikişler açılırsa, ameliyat yeri mikrop kaparsa, sonuç, herhangi bir sebeple istenen şekilde olmazsa buna komplikasyon denir. Komplikasyon ihtimali her ameliyatta vardır. Durum böyle iken, komplikasyon ihtimalini tamamen gözardı ederek hastaların garanti sorması, doktorlarında garantili ameliyat yapması hiç gerçekçi değildir.

estetik cerrahi Garanti soran hasta, doktorunun gözünün içine bakarak yalan söylemesini istemektedir.

estetik cerrahi Garanti veren doktor da hastasının gözünün içine bakarak yalan söylüyor demektir.

estetik cerrahi Ameliyat olacaksanız, doktorunuza garanti sorarak kendinizi kandırmayın.

estetik cerrahi Ameliyatlarda hasta da, doktor da komplikasyon ihtimallerini bilerek sorumlulukları paylaşmalıdır. Herhangi bir komplikasyon ortaya çıktığında doktorunuzun sorumluluğu, bu komplikasyonla başa çıkmaktır. Uzmanlık eğitimi sırasında bu gibi istenmeyen durumlarda neler yapılacağının, tedavi yollarının eğitimini de alıyoruz.

estetik cerrahi Cerrahi bir branşda uzman olmak, komplikasyon ihtimallerini bilerek bunları önlemek için önceden gerekli tedbirleri almak, bu konularda hastalarımızı bilgilendirmek ve bir komplikasyon geliştiği taktirde bununla başaçıkabilmektir.

estetik cerrahi Garanti istemek, garanti vermek yalandır.. Kendinizi kandırmayınız.


estetik cerrahi Son olarak şu bir iki soruya kendinizce cevap veriniz:

estetik cerrahi Sabah evden çıkarken akşam sağ sağlim eve döneceğinizi kendi kendinize garanti edebiliyor musunuz?

estetik cerrahi Seçimlerde (cumhurbaşkanı, milletvekili, yerel yönetimler vs..) oy verdiğiniz kişiler, yönetimleri hakkında garanti veriyor mu? İktidara gelen hangi parti ekonomiyi düzelteceğine, işsizliği azaltacağına dair garanti veriyor?

estetik cerrahi Beyaz eşya yada elektronik aletler dışında garanti veren bir yer var mı? ki onlar da 2 sene falan garanti verir..

estetik cerrahi Garanti meselesi üzerine yazdığım bir makaleyi Milliyet blog da okuyabilirsiniz.. TIKLAYINIZ.estetik cerrahi Penis uzatma ameliyatından sonra penisde uzatma sağladığını iddia eden aletleri kullanmak isteyenler oluyor. Kitaplara göre bu aletler konusunda ölçüm alınmış ciddi bir makale yoktur. Vakumlu cihazlar önerilmiyor, çünkü bu cihazlar sadece ereksiyon sağlayabilir. Bunun yanında, kitaplarda uzatma ameliyatından sonra traksiyon sağlayan aletlerin kullanılmasının faydalı olabileceği yazıyor. Bunun sebebi uzatma ameliyatında asıcı bağın kesilmesidir. Penis dokusunu kemiğe tutturan asıcı bağ, oldukça güçlü bir bağ dokudur. Asıcı bağ kesilmeden penisi dışarı çekemezsiniz. Ameliyatta asıcı bağ kesilirse penis dokusu, bu traksiyon aletleri ile (Penimaster, Andropenis vs..) bir miktar daha dışarı kaydırılabilir. Bunun garantisi yoktur ama denenebilir. Bu aletlerin kullanımını ameliyattan 3 hafta sonra tavsiye ediyoruz. Üç hafta içinde ameliyata bağlı kesiler iyileşeceğinden ilk 3 hafta içinde kullanılmalarını tavsiye etmiyoruz.

estetik cerrahi Asıcı bağın kesilmesi nedense hem hastalar için hem de bir çok cerrah için endişe verici bir şeydir. Sanılıyor ki asıcı bağ kesilirse penis düşük kalır, dikliği bozulur, penisin hissiyatı azalır vs.. Allahtan asıcı bağ kesilince borsa çöker, ülke ekonomisi iflas eder sanılmıyor! İşin aslı, asıcı bağın kesilmesinin bir zararı yoktur. Ne ameliyattan hemen sonra ne de ilerleyen yıllarda bir sorun yaşamazsınız.

ASICI BAĞ KESİLDİKTEN SONRA İSTENİRSE YENİDEN DİKİLEBİLİR Mİ?

estetik cerrahi Asıcı bağın kesilmesinden korkan hastaların sık sordukları bir sorudur bu. "Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım" diyor hastalar.

estetik cerrahi Öncelikle şunu tekrar edeyim: bence tam kesilmediği sürece asıcı bağın kesilmesinin kötü bir yan etkisi olmaz. Bir zarar görmezsiniz. Asıcı bağın tam kesilmesinin, cinsel ilişki için gerekli olan kemik desteğini ortadan kaldırdığını düşündüğümden ben asıcı bağı tam kesmiyorum. Bu şekilde asıcı bağın kesilmesinin bir zararı yoktur.

estetik cerrahi Şimdi de asıcı bağın tekrar yerine dikilebilip dikilemiyeceğine gelelim. Asıcı bağ tekrar yerine dikilebilir. Böyle bir şey şu ana kadar kimse tarafından talep edilmemiş olsa da asıcı bağ kesildikten sonra yeniden yerine dikilebilir, bunu biliyoruz, çünkü "Doğuştan penis shaft rotasyonu" hastalarında asıcı bağ kesilip yeniden dikilmektedir zaten.

estetik cerrahi "Doğuştan penis shaft rotasyonu" doğuştan olan ilginç bir anomalidir. Penis doğuştan yan durmaktadır. Kitaplarda bu deformitenin çok nadir bir deformite olduğu, bir çok cerrahın hayatı boyunca tek bir "Doğuştan penis shaft rotasyonu" görmeyebileceği yazıyor. Ben bugüne kadar 4 vaka gördüm, ikisini ameliyat ettim. Peki bu deformitede asıcı bağ neden kesilip sonra tekrar dikiliyor?

estetik cerrahi Bu deformitede penis, doğuştan leğen kemiğine yanlış yapışıyor ve yan duruyor. Düzeltmek için yapılan işlemse asıcı bağı tam kesip, penisi döndürüp, normal pozisyonda iken asıcı bağı tekrar penise dikmektir. Bu ameliyat için hiç gevşeme payı olmayan özel iplikler (örgülü, erimeyen ameliyat iplikleri) kullanılır. Böylece penisin doğru pozisyonda leğen kemiğine yapışması sağlanır. Penisin duruşu düzelir.

estetik cerrahi Yani asıcı bağı tekrar dikmek tabii ki mümkündür; ama bugüne kadar penis uzatma vakalarından biri bile böyle bir istekde bulunmadı...

estetik cerrahi Doğuştan penis shaft rotasyonu ile ilgili sayfaya gitmek için tıklayınız...


Op. Dr. Oytun İdil    (Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı)
Adres: Rumeli cad. No:3 D:1 Nişantaşı, Şişli - İstanbul / Türkiye
E-mail: oytunmd@gmail.com
GSM: +90 533 569 0649    +90 505 296 5569    +90 553 985 8087
Muayenehane tel: +90 212 296 3656    +90 505 137 1393
Whatsapp: +90 533 569 0649    +90 553 985 8087