• header1
  • header2
  • header3
  • header4
  • header5
  • header6
header11 header22 header33 header44 header55 header66
estetik cerrahi

PENİS BÜYÜTME AMELİYATLARI - 3


PENİS BÜYÜTME AMELİYATINDAN SONRA İDRAR KAÇIRMA OLABİLİYOR.. PEKİ NEDEN? İDRAR KAÇIRMA OLURSA NE YAPMALI, NASIL TEDAVİ EDİLMELİ?

estetik cerrahi Penis büyütme ameliyatından sonra bugüne kadar 8-10 hastada kısa süren idrar kaçırma sorunu yaşadık. Bu olay genellikle kısa sürüyor ve 1 hafta sonunda kendiliğinden düzeliyor.

estetik cerrahi Bugüne kadar sadece 1 hastamızda 2 aya yakın bu şikayet devam etti. Biz de hastaya gereken tüm konmsültasyonları isteyip, gereken tüm tetkikleri, filmleri yaptırdık. Sonunda idrar kaçırmanın sebebini öğrendik. Bu sorunun ameliyat tekniği ile hiç alakası yok. Tamamen stres ile ilgili bir durum. Aşağıdaki videoyu izleyiniz.

estetik cerrahi Penis büyütme ameliyatından sonra idrar kaçırma.. Can sıkıcı ama geçici bir sorun..

estetik cerrahi Penis büyütme ameliyatından sonra idrar kaçırma sorunu neden olur? Nasıl tedavi edilir?

PENİS BÜYÜTME AMELİYATI İÇİN EN UYGUN HASTALAR KİMLERDİR?

estetik cerrahi Hastanın bu ameliyatın sınırlarını anlaması, doktorun anlattıklarını anlayabilmesi gerekir. Psikiyatrik hastalığı olan (şizofreni gibi), anlatılanları anlamakta zorlanan, gerçek dışı beklentileri olan hastaların ameliyat edilmemesi gerekir..

estetik cerrahi Penis büyütme ameliyatı için mutlaka hastanın göbeğinde, belinde, kasıklarında, bir yerlerinde, büyütme işlemi için kullanmak için yağ olmalıdır. Aşırı zayıf hastalarda yada yağ yakıcı kullanan, vücut yağ oranı çok düşük kişilere bu ameliyatı tavsiye etmiyorum..

estetik cerrahi Penis boyu en azından normal sınırlarda olan hastalar... Yani, ereksiyonda penis boyu en az 9 cm olmalıdır..

estetik cerrahi Halk arasında "et penisi" denen tipte penise sahip hastalar. Yani, yumuşakken çok fazla retrakte olmayan, içeri çekilmeyen, dışarıda sarkık duran yapıda penise sahip hastalar...

estetik cerrahi Ameliyat sırasında göbekten alınan yağ dokusu "kaliteli" olan hastalar. "Kaliteli" derken yağın mümkün olduğu kadar kuru gelmesini kastediyorum. Bu yağ ne kadar ödemli, serum ile karışık gelirse o kadar fazla erime görüyoruz. Maalesef göbek yağının kaliteli mi, kalitesiz mi olduğunu önceden anlamanın yolu yok. Ancak, ameliyatta alırken görülebiliyor. Bu konudaki ayrıntılı açıklamalarım için "Penis kalınlaştırma, yağ enjeksiyonu" videosunu izleyiniz..

estetik cerrahi Çok partneri olup cinsel hayatı hareketli hastalar bazen ameliyattan sonra 3 hafta ilişkiye girmeden duramıyorlar. Bu durumda yağda erime ve kayıp fazla oluyor. Üç hafta dayamayacak hastalar da çok uygun vakalar değildir bu yüzden...

estetik cerrahi Gömülü penis vakaları bir kere kafadan dezavantajlıdır. Gömülü penis çok belalı bir sorundur. Penisi dışarı almak için binbir cerrahi manevra yapmak gerekir ve yine de nüks ihtimali her zaman vardır. Hatta çok kötü bir kombinasyon olarak hastanın penisi hem gömülü hem de kısa olabilir. Bence bu durumu önceden anlamak mümkün değil. Hastaya ameliyat yapıp, penisi dışarı almak için herşeyi yapmışsanız; hatta bir iki defa da revizyon ameliyatına alıp yine her şeyi denemiş ve penisi dışarı alamamışsanız bence artık o hastayı kısa penis vakası olarak kabul etmek lazım. Gömülü penisli vakalar penis uzatma için nüks ihtimali olan zor vakalardır.

estetik cerrahi Uzak doğulu hastalar iyi vakalar değildir (penis boyu ufak olduğundan çok iyi sonuç alınmaz).

estetik cerrahi Latin kökenli ve siyahi ırktan hastalar bu ameliyat için mükemmel vakalardır. Penis boyu büyük olduğundan ameliyatın sonucu da çok iyi olur.

estetik cerrahi Bazı hastaların penis cildi çok sıkı olur; hiç gevşek değildir. Sanki sosislerin üzerindeki kılıf gibi sıkıdır. Bu hastalarda sıkı penis cildi, fazla yağ enjeksiyonuna izin vermez. Kanülü çektiğimiz anda enjekte ettiğimiz yağı dışarı atma eğilimindedir. Bu yüzden penis cildi çok sıkı ise bu istemediğimiz bir şeydir; kalınlaştırmayı zorlaştırır. Penis cildi parşömen gibi gevşek ve buruşuk hastalar iyi vakalardır. Yağ enjeksiyonu ile kalınlaştırmadan iyi sonuç alınır. Yalnız penis cildinin kalınlığı da önemlidir. Penis cildi kalın vakalarda daha düzgün sonuç alınıyor, çünkü kalın penis cildi, pürüzleri kapatıyor. Cilt çok ince ise yağ enjeksiyonuna bağlı pürüzleri dışarıdan gösterir. Sonuçta şunu söylemek istiyorum: en iyi sonuç için penis cildi çekip iki parmağınız arasında tutacak kadar gevşek olmalı ama cildide çok ince olmamalıdır.

estetik cerrahi Böbrek nakli olmuş, yaşı ileri (70-80 yaş civarı), uzun zamandır şeker hastalığı olan, ereksiyon zorluğu yaşayan hastalar bu ameliyat için iyi vakalar değillerdir. Penis büyütme ameliyatında kalınlaştırma için penis çevresine enjekte edilen yağ dokusu bu hastalarda ereksiyonu daha da zorlaştırabilir.estetik cerrahi Penis büyütme için en uygun vakalar kimlerdir?

"DİMYATA PİRİNCE GİDERKEN EVDEKİ BULGURDAN OLMAYALIM"

estetik cerrahi Hastalarımızın en sık sordukları sorudur bu.. Penisi büyütmeye çalışırken hepten erkekliğimizden olmayalım derler. Böyle bir endişeniz olmasın..

estetik cerrahi Bu ameliyat, belki de plastik cerrahideki en güvenli ve en enteresan ameliyattır; çünkü yapılan işlem penis büyütmedir ama bunu penise dokunmadan yaparız. Uzatma yapılırken penisin arkasında bulunan asıcı bağı kesiyoruz; penisin kendi dokusuna dokunmuyoruz. Kalınlaştırma yapılırken de penisin ciltaltına yağ enjeksiyonu yapıyoruz. Yani tüm ameliyat, tamamen penisin çevresine yapılıyor, penis dokusuna dokunulmuyor.

estetik cerrahi Şunu unutmayınız, penis büyütme ameliyatında penis dokusu bir bütün olarak, bütünlüğü bozulmadan, dışarı doğru kaydırılır. Penisin hiç bir damarı, siniri ameliyat sırasında zarar görmez. Bu yüzden ameliyat sırasında penisin bir zarar görmesi mümkün değildir.

estetik cerrahi Diğer yandan biz klinik olarak tüm ameliyatlarımızı video kayda alıyoruz. Dilerseniz daha sonra ameliyatınızı izleyebilirsiniz. Tüm yapılanlar dökümante edilmektedir.AMELİYATTAN SONRA YAPILMASI GEREKENLER...

estetik cerrahi Ameliyattan sonra..

estetik cerrahi Hastalarımızı genellikle ameliyattan en az 1 gün önce kliniğimizde görüyoruz.

estetik cerrahi Ertesi sabah genellikle saat 09:00 da ameliyata alıyoruz.

estetik cerrahi Ameliyat 45 dakika ile 1 saat içinde biter.

estetik cerrahi Hastamızı saat 16:00 e kadar hastanede tutuyoruz. Gece kalmasına gerek yoktur. Genellikle saat 16:00 de taburcu ederiz.

estetik cerrahi Hastalarımıza biri ağrı kesici, diğeri antibiyotik olan 2 ilaç reçete ediyoruz. Taburcu olurken mutlaka reçetelerini almaları gerekir. Reçete olmadan eczaneden antibiyotiği alamazlar. Yurtdışına dönen hastalar da aynı şekilde reçetelerini unuturlarsa ilaç almakta çok zorlanıyorlar. Reçete konusunda hem hastalarımızı hem de servis hemşirelerimizi bilgilendiriyoruz.

estetik cerrahi Hastamız yurtdışından yada şehirdışından gelmişse gece saat 20:00-21:00 uçağı ile memleketine gidebilir. Yaklaşık 10-12 senedir bu rutinle çalışıyoruz ve bugüne kadar sorun yaşayan tek bir vakamız olmadı. ABD ve Japonya gibi çok uzak mesafeden gelen hastalarımızı da ameliyat gecesi gönderdik. Bu hastalara 2 gün sonra Skype den ulaşıp görüntülü görüşme yaptık ve çok rahat döndüklerini gördük. Ameliyatta tüm kanamaları durdurup, dikişleri kat kat attığımız için ameliyat bölgesinde bir sorun yaşamazlar. Aslında hastaların en büyük sıkıntısı göbeklerinde yağ alınan bölgedeki künt ağrı oluyor. Burası, penis dibinde asıcı bağın kesildiği yerden daha fazla rahatsızlık veriyor. O da künt bir ağrı yapıyor.

estetik cerrahi Hastalar pansumanlı şekilde taburcu ediliyor. Pansumanın ucu açık ve penis başı dışarıda olduğundan rahatlıkla tuvalate çıkabilir.

estetik cerrahi Hastaların pansumanlarını 3 gün açmamalarını ve duş almamalarını rica ediyoruz. Bunun sebebi penis dibindeki dikişlerin en azından duş sırasında su geçirmeyecek kadar kaynamasıdır. Ameliyattan sonra 3. gün hasta duş altında pansumanlarını çıkarır, duşunu alır. Sabunlu suyun 3 günlük dikişli yaraya bir zararı olmaz. Sabunlu su zaten dezenfektandır. Ameliyathanelerde de batikona allerjisi olan cerrahlar ameliyata girmeden ellerini sabunlu su ile yıkarlar. Yani 3. gün sabunlu sudan korkmayınız. Duşun sonunda duru su ile durulanınız. Duştan çıkınca ameliyat sahasını iyice kurulayınız (kağıt havlu ile de nemini iyice alınız).

estetik cerrahi Bundan sonra tekrar pansuman yapılmasına gerek yoktur. Ameliyat yeri açık kalabilir, hasta çamaşırını pansuman olmadan giyebilir.

Hocam, dikişi yorgan gibi dikmişsiniz!!!

estetik cerrahi Hastalarım 3. gün pansumanı açınca bazen bana mesaj atıyor.. "Hocam iyi iş çıkarmışsınız, elinize sağlık..", "Hocam yerel ligden süper lige terfi etmişim sayenizde.." gibi.. Bir gün bir hastam şöyle bir mesaj attı: "Hocam dikişi nasıl atmışsın! Yorgan dikişi gibi dikmişsin, çok kötü..." Evet, yorgan dikişi gibi dikiyorum ama sor bakalım neden böyle dikiyorum?

estetik cerrahi Hastamın dikişe "yorgan dikişi" demesinin sebebi yara dudaklarını kabartarak dikmem yüzünden. Bu bir dikiş tekniğidir ve tıpda "everte dikiş" yada tam adıyla "Continious horizontal matress" olarak bilinir. Bazı bölgelerde özellikle yara dudaklarını dışarı doğru kabartarak dikeriz, çünkü yara o bölgede iyileşirken çökecektir. Dikişi kabartarak dikerseniz yara iyileştikten sonra o kabarıklık azalır ve dikiş izi çevresi ile hemzemin olur. Böylece olabildiğince belirsizleşir. Eğer başta dikişi kabartmadan (çevresi ile aynı seviyede) dikseydik, yara iyileşirken çöker ve çukur bir iz kalırdı. Bu yüzden bu ameliyatta ameliyat yerini dikerken özellikle "yorgan gibi" dikiyoruz. Bu dikiş tekniğini aşağıdaki videoda görebilirsiniz. Video öğretme amaçlı olduğundan dikiş biraz kaba atılmış.

estetik cerrahi Continious horizontal matress dikiş...


estetik cerrahi Ameliyattan sonraki ilk hafta içinde ameliyata bağlı olabilecek şişlik ve morlukları hastalarımıza önceden anlatıyoruz ki şaşırmasınlar. Örneğin göbekte yada bel yanlarında yağ alınan yerlerde morluk olabiliyor. Bu morluklar kişiden kişiye çok değişir. Bazen hiç morarma olmaz, bazen de koyu mor çizgilenmeler şeklinde görülür. Tamamen normal ve geçicidir. Ayrıca ameliyat yerindeki şişlik ve ödem, aşağı doğru süzülüp ilk hafta içinde penis başına yakın, sünnet dikiş hattında şişlik yapabilir. Penis aşağı sarkık bir organ olduğu için ödem buraya doğru süzülür. Bu şişlik de geçicidir; 2-3 hafta içinde kaybolur.

estetik cerrahi Tüm dikişler kendiliğinden eriyen ipliklerle atıldığından hastanın dikişlerini aldırmasına gerek kalmaz. Dikişler 3 hafta içinde yavaş yavaş eriyerek dökülecektir. Bu süre içinde hasta her gün duş alabilir, bir sakıncası yoktur.

estetik cerrahi Ameliyattan sonra 3 hafta ilişki yasaktır. Erken dönemde penis üzerinde hareket (masaj, cinsel ilişki, mastürbasyon) kalınlaştırma için enjekte edilen yağda fazla kayba yolaçar. Sabah ereksiyonunun olmasının önemi yoktur. Önemli olan, penis üzerinde masaj gibi hareket olmamasıdır.

estetik cerrahi Bazı hastalar "faydası olacaksa 2 ay da ilişkiden uzak dururum" diyor. Bu doğru olmaz, çünkü uzun süre kullanılmayan, ereksiyona gelmeyen penis küçülür. İlişkiye girmeme süresini daha uzatmamak gerekir; 3 hafta yeterlidir. Herhangi bir sebeple yoğun bakımda yatan hastalarda genelde penisde küçülme görülür. Sebebi uzun süre penisin ereksiyona gelmemesidir.

estetik cerrahi Eğer hasta "sabah ereksiyonu sık oluyor, rahatsız oluyorum" derse, ereksiyonu azaltan ilaç reçete ediyoruz. Hasta bu ilacı 2-3 hafta kullanırsa iyileşme dönemini daha rahat geçirir. İlaç kesildiğinde ereksiyonu baskılayıcı etkisi 2-3 günde geçer, ereksiyon eskisi gibi olur.

estetik cerrahi Ameliyattan sonra Andropenis, Penimaster gibi penisi dışarı çeken traksiyon aletlerini kullanmak isteyenler, ameliyattan 7-10 gün sonra bu aletleri kullanmaya başlayabilir.

estetik cerrahi Üç haftanın sonunda cinsel ilişki de serbesttir. İlk ilişkilerde penis dibinde asıcı bağın kesildiği yerde biraz ağrı duyulabilir. Bu ağrının sebebi asıcı bağın kesilmesi değil, penisin arkasına konan itici dikişlerdir. Uzatma işleminde asıcı bağın kesilmesi tek başına işe yaramaz; mutlaka kemikten kurtulan penis dokusunu dışarı doğru iteklemek gerekir. Bu yüzden penis dokusu arkasına çok usturuplu bir şekilde 4-6 dikiş atıyoruz. Bu dikişler, penis dokusunu dışarı doğru iter. Ereksiyonda ağrıya yolaçan işte bu dikişlerdir. Genellikle 2-3 ilişkiden sonra hastalar ağrının geçtiğini söylüyor.İki penis büyütme ameliyatı var: 1) Klasik asıcı bağın kesilmesi tekniği ve 2) Perovic tekniği. Bu iki tekniğin arasındaki farklar nedir?

1) Klasik asıcı bağın kesilmesi tekniği (uyguladığımız teknik budur):

estetik cerrahi 1) Klasik asıcı bağın kesilmesi tekniği: Bu tekniğin özü penisin içeride kalan kısmını dışarı kaydırmaktır. Bunun için penisi leğen kemiğinin önünde tutan asıcı bağ kesilir. Penis dokusu blok olarak olduğu gibi dışarı kaydırılır. Anlaşılacağı gibi araya bir parça eklenmediği için bu ameliyatın başarısı tamamen penisin boyu ile orantılıdır. Penis ne kadar iri ise uzama da o kadar iyi olur. Diğer yandan araya bir parça eklenmediği ve ameliyatın başarısı penisin boyu ile orantılı olduğundan bu teknik mikropenis vakalarında işe yaramaz. Tecrübeme göre ereksiyonda penis boyu 9 cm den kısa ise bu ameliyat pek işe yaramamaktadır. Klasik tekniğin bir iyi yanı ise son derece güvenli olmasıdır. Penis dokusunun bütünlüğü bozulmaz ve penis dokusu blok olarak tek parça, dışarı kaydırılır. Bu yüzden son derece güvenli bir yöntemdir.

estetik cerrahi Özetlersek klasik teknik, son derece güvenlidir, penis dokusunun bütünlüğünü bozmadan tek parça dışarı kaydırarak uzama sağlar, ama penis ne kadar iri ise o kadar iyi sonuç alınır, küçük penis vakalarında, mikropenisde işe yaramaz..

2) Perovic tekniği (bu ameliyatı çok riskli olduğundan yapmıyoruz):

estetik cerrahi 2) Perovic tekniği: Perovic yönteminde ise penis dokusu ikiye ayrılır (bu sırada sırt tarafında damarlar ve sinirler, alt tarafta da idrar yolu korunur) ve araya kaburgalardan alınan kıkırdak parça konur. Bu kıkırdak parça genellikle penis başı ile penis gövdesi arasına konur. Uzamayı sağlayan şey, bu araya konan kıkırdak parçadır. Araya parça konduğundan, bu teknik mikropenis vakalarında bile işe yarar. Ereksiyonda penis boyu isterse 5 santim olsun, 2-3 santim uzama sağlanabilir. Diğer yandan, penis dokusu ikiye kesildiğinden çok tehlikeli bir ameliyattır. Penis başının kan dolaşımı bozulabilir ve penis başı kaybedilebilir. Yöntemi tarif eden cerrahın (Dr. Perovic) makalelerinde bile penis başı kaybedilmiş vakalardan bahsedilmektedir. Mikropenis vakalarında bile işe yaramasına rağmen o kadar riskli bir ameliyattır ki, dünyada pek yaygınlaşmamıştır. Bu yüksek riski sebebi ile biz de bu ameliyatı uygulamamaktayız.

estetik cerrahi Özetlersek, Perovic tekniği, penisin dokusu ikiye kesilip araya kıkırdak parça konan, bu yüzden çok riskli bir tekniktir. Penisi uzatayım derken penis başının kaybına yolaçılabilir. Diğer yandan araya parça konarak uzatma sağladığından ameliyatın başarısı penisin kendi boyunun büyüklüğüne bağlı değildir, mikropenisli vakalarda bile uzatma sağlanabilir..

estetik cerrahi Bir cerrah, eğer asıcı bağı kesmiyorsa (klasik yöntem) yada penisi bir bölgede kesip araya kıkırdak parça eklemiyorsa (perovic tekniği) uzatma yapmıyor demektir. Bu yüzden asıcı bağı kesmiyoruz, penisi alt taraftan uzatıyoruz diyenlere inanmayınız. Yok öyle bir teknik..OLASI KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?

estetik cerrahi Muhtemel komplikasyonlar

estetik cerrahi Bu ameliyattan sonra en sık olabilecek problem, enjekte edilen yağda fazlaca erime olabilir. Aslında bunu bir komplikasyon olarak da görmemek lazım. Enjekte edilen yağda bir miktar erime bu ameliyatın doğasında vardır. Bu yüzden genellikle 1 yıl sonra ek bir yağ enjeksiyonu yapıyoruz.

estetik cerrahi Enfeksiyon.. Ameliyat yapılan bölge genital bölge olduğundan cerrahi açıdan kirli kabul edilir. Ameliyattan sonra mutlaka antibiyotik kullanmak gerekir. Buna rağmen ameliyattan sonra enfeksiyon görmüyoruz.

estetik cerrahi Dikişlerde açılma.. Eskiden dikişler çabuk düşsün diye daha erken eriyen dikişlerle dikiyorduk ama bir iki hastada ufak tefek açılmalar olduğundan kullandığımız ameliyat ipliklerini değiştirdik ve daha geç eriyen iplikler kullanmaya başladık. Bu yüzden artık dikiş yerlerinde açılma görmüyoruz. Dikişler yaklaşık 3 haftada kendiliğinden düşüyor.

estetik cerrahi Bazı deformiteler ameliyat sonucunu kötü etkileyebilir. Mesela "görünmez yüzük deformitesi" dediğimiz bir cilt problemi sonucu kötü etkileyebiliyor. Bu sorunda penis gövdesinin cildinde bir alanda sanki görünmeyen bir yüzük varmış gibi bir darlık oluyor. Bu, genelde ameliyattan önce anlaşılmıyor. Ameliyatta kalınlaştırma için yağ enjekte ettiğimizde bu bölgede sanki görünmeyen bir yüzük varmış gibi bir yer dar kalıyor, genişlemiyor.. Bunun çözümü en az 6 ay sonra bir kez daha yağ enjeksiyonu yapmaktır. Bugüne kadar 5-6 kez rastladığım bir sorun bu. Şimdiye kadar biri hariç tüm hastalarda 2. yağ enjeksiyonu ile sorun çözüldü; o dar alan sonunda esnedi ve darlık düzeldi. Bir hastamızda 2 kez yağ enjeksiyonu yapmamıza rağmen bu durum düzelmedi (mayıs 2021 itibarı ile). O hastada da radikal bir işlem yapmayı planlıyorum. Görünmeyen yüzük gibi görünen dar alanı halka şeklinde cerrahi olarak çıkartmayı planlıyorum..

estetik cerrahi Sorun yaratan bir diğer deformite de, halk arasında kan penisi olarak bilinen "retrakte penis" sorunudur. Retrakte penis demek, penisin yumuşakken aşırı derecede küçülmesi demektir. Bu sorun tamamen penisin erektil dokusunun yapısından kaynaklanıyor. Aslında normal bir durumdur. Kimi hastanın penisi yumuşakken çok küçülür ve hatta 1 santime kadar düşebilir. Buna tıpda retrakte penis diyoruz (halk arasında kan penisi diyorlar). Kimi hastanın ise penisi yumakken bile dışarıda ve sarkık durur. Halk arasında buna et penisi diyorlar. Tıpta özel bir adı yok, çünkü zaten bu durum tamamen normal bir durum. Retrakte penisin (kan penisinin) kötü yanı şu: ameliyatta dokunduğumuz için penis zaten hafifçe ereksiyona geliyor. Bu halde kalınlaştırma için yağ enjeksiyonu yapıyoruz. Ameliyattan sonra penis yumuşakken yine aşırı küçülmeye meyilli oluyor, çünkü erektil dokunun yapısı böyle. Penis küçülürken, çevresine enjekte ettiğimiz yağ doku da, cildi ile birlikte kat kat, kendi üzerine toplanıyor. Bu yüzden retrakte penisli vakalarda ilk ameliyattan sonra yağ enjeksiyonu yapılan alanda (gövde üzerinde) şekil bozukluğun olabilir. Bu durum çaresiz değildir. En az 6 ay sonra bir yağ enjeksiyonu daha yapılırsa bu durum düzelir. Retrakte penis sorunu yukarıda bahsettiğim "görünmez yüzük deformitesi" gibi nadir bir durum değildir. Daha sık gördüğümüz bir sorundur ama çaresiz değildir.estetik cerrahi Penis büyütme ameliyatlarında revizyon ameliyatları neden pahalıdır?

Topaklanma meselesi...

estetik cerrahi Hastaların (eskiden) sıkça şikayet ettikleri bir konu, ameliyattan sonra yağ enjekte edilen yerlerde, yağda topaklanma olmasıydı. Ameliyattan bir kaç ay sonra bu topaklanmalar oluşursa, nohut tanesi gibi ele geliyordu. Bu sorunu önlemek için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

estetik cerrahi Öncelikle aşağıdaki fotoğrafa bakınız. Burada yağın enjeksiyon için hazırlanışını görüyorsunuz. İki enjektörün arasına takılan bir ara parça sayesinde bu iki enjektör birbirlerine bağlanır. Yağ dokusu bir enjektörden diğerine geçirilerek inceltilir; yani yağ dokusu ezilir.

estetik cerrahi Yıllar içinde edindiğimiz tecrübeye göre bu inceltme işlemi ne kadar iyi yapılırsa topaklanma o kadar az görülüyor. Yani yağın iyice ezilmesi önemli. Bu noktada iki enjektör arasına konan ara parçanın ortasındaki deliğin ince olması çok önemlidir. Eğer deliği ince bir ara parça ile yağ doku inceltilirse topaklanma görülmüyor.

estetik cerrahi Aşağıdaki fotoğrafa bakınız. Soldaki, ortasındaki deliği geniş ara parça, eskiden kullandığımız ara parçadır. O dönemde hastalarımızda topaklanma oluyordu. Artık sağdaki, deliği çok ince ara parçayı kullanıyoruz. Vakalarımızda uzun zamandır topaklanma görmüyoruz.

estetik cerrahi Enjekte edilen yağ, iyi inceltilirse ve enjekte edilirken ciltaltı dokuya güzelce dağıtılırsa topaklanma olmuyor.estetik cerrahi Ameliyattan önce hastada ereksiyon sıkıntısı varsa ve ameliyatta 60 cc. den fazla yağ enjekte edilirse, ereksiyon daha da zorlaşabilir. Eğer bu durum gerçekleşirse hiç bir şey yapmaya gerek yoktur. Bir süre sonra yağın bir kısmı eriyeceğinden hasta rahatlar ve ereksiyon durumu ameliyat öncesi duruma döner..

estetik cerrahi Bu ameliyatta penisde kısalma olmaz ama bazen hasta şişlikler yüzünden penisinde kısalma olduğunu sanabiliyor. Lütfen şişlikler inmeden uzama-kısalma konusunda yorum yapmayınız. Ameliyatın son halini görebilmek için şişliklerin inmesi ve douların yumuşaması (eski esnekliğine kavuşması) gerekir..

estetik cerrahi Penis dokusu, bütünlüğü bozulmadan dışarı kaydırıldığından komplikasyon son derece nadirdir. Bence bu plastik cerrahinin en enteresan ameliyatlarından biridir; çünkü penis büyütmeyi, penise dokunmadan yapıyoruz. Yapılan tüm işlemler (asıcı bağın kesilmesi ile uzatma ve yağ enjeksiyonu ile uzatma) tamamen penisin çevresine yapılan işlemlerdir ve penise hiç bir zarar vermez.


Penisde "görünmeyen yüzük" deformitesi..

estetik cerrahi Bu nadir rastladığımız, ilginç bir deformite..

estetik cerrahi Hemen sorunun ne olduğunu anlatayım: penis büyütme ameliyatında bazen kalınlaştırma için yağ enjeksiyonu yaparken penisin bir bölgesinde cilt esnemez ve sanki görünmeyen bir yüzük varmış gibi bir bölge, halka şeklinde dar kalır. Penisin gövdesinde diğer alanlar kalınlaşırken, o halka şeklindeki bölge dar kalır; sanki görünmeyen bir yüzük, kalınlaştırma sırasında oranın kalınlaşmasını engellemektedir. Bu çok nadir rastladığımız bir sorun. 2004 den 2020 ye kadar sadece 4-5 hastada bu soruna denk geldik. Bir hasta hariç, diğerlerinde ameliyat öncesinde yaptığımız muayenede bu sorunun hiç bir ipucu yoktu. Yani bu sorunun olacağını ameliyattan önce yapılan muayenede anlamak pek mümkün değil. Sadece bir hastada yaptığım muayenede penis gövdesinde bir bölgede hafif bir incelik farkettim ve hastaya ameliyatta böyle bir sorunla karşılaşabileceğimizi söyledim. Ameliyatta da tahmin ettiğim gibi penis gövdesinde bir alan, görünmez bir yüzük varmış gibi, çepeçevre dar kaldı.

estetik cerrahi Bu sorunun tamamen penis cildinden kaynaklandığını düşünüyorum. Ciltte o bölgede bir gelişim sorunu oluyor ve halka şeklinde bir alanda cilt esnemiyor. Bu durum, penisde doğuştan olan hafif formda bir amniyotik band bile olabilir. Amniyotik band, genellikle doğuştan olan, parmaklarda, kol ve bacaklarda olan bir boğumdur. Hastanın parmaklarını, kollarını yada bacaklarını sanki görünmeyen bir ip sıkıyormuş gibi bölge bölge darlıklar olur. Hatta, anne karnında bebek gelişirken bu amniyotik bandlar çok sıkı olursa, parmaklarda, kol yada bacaklarda kopmalar bile olabilir. Penisde karşılaştığımız bu ciltteki dar (esnemeyen) alanların hafif formda amniyotik band olma olasılığı bile var.

estetik cerrahi Eğer penis büyütme ameliyatında bu soruna rastlamışsak ve görünmeyen bir yüzük varmış gibi bir bölgede çepeçevre darlık oluşmuşsa bunun çaresi, aradan en az 6 ay geçtikten sonra ikinci bir yağ enjeksiyonu yapıp o bölgedeki cildi esnemeye zorlamaktır. Genellikle görünüm düzelir...KESİN VE NET! İnternette o kadar çok yalan yanlış bilgi dolaşıyor ki, doğrusunu anlata anlata dilimde tüy bitti.. Buraya tekrar, madde madde yazıyorum...

estetik cerrahi Asıcı bağın kesilmesinden korkmayınız! Asıcı bağın kesilmesi, penisde düşüklüğe, küskünlüğe, eğriliğe, hissizliğe, kısırlığa veya döviz kurlarının fırlamasına yol açmazzzz!!!...

estetik cerrahi Penis büyütme ameliyatı usulüne uygun yapılırsa komplikasyon ihtimali olmayan bir cerrahidir. Penis büyütme ameliyatında penis dokusuna dokunmuyoruz ki! Uzatmak için arkasındaki asıcı bağ kesiliyor, kalınlaştırmak için de ciltaltına yağ enjeksiyonu yapılıyor. Penisin erektil dokusuna, damarına, sinirine, saçına, başına dokunmuyoruz. Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmazsınız..

estetik cerrahi Penisin altından yapılan, asıcı bağın kesilmediği bir penis büyütme ameliyatı yoktur. Büyütme derken cetvelle ölçebileceğiniz fiziki büyümeden bahsediyorum. Penisin altından yapılan penoscrotal web düzeltmesi bir uzatma yöntemi değildir, penis dokusunda dışarıdan ölçülebilir bir milim bile uzama sağlamaz, sadece penis uzamış gibi görünür. Asıcı bağın kesildiği uzatma ameliyatı ile penis dokusu dışarı kaydırıldığından gerçek anlamda uzama sağlanır. Gerçek penis uzatma ameliyatı bir ilüzyon (göz aldanması) ameliyatı değildir. Yani, adam gibi uzama istiyorsanız penisin dibindeki, sırt kısmındaki o asıcı bağ kesilecek kardeşim!.. Biz klasik teknikteki gibi 100% kesmiyoruz gerçi, 80% kadar kesiyoruz asıcı bağı...

estetik cerrahi Ameliyatta yapılan uzatma ve kalınlaştırmaya bağlı olabilecek en can sıkıcı komplikasyon, yağın fazla verilmesine bağlı olarak ereksiyonun zorlaşması olabilir. Hastada ameliyattan önce de ereksiyon çok sıkı olmuyorsa; hastada bir ereksiyon sorunu varsa, penis çevresine aşırı yağ verildiğinde penise dolarak ereksiyon olmasını sağlayan kan, penisdeki damarlara dolamamaktadır. Hastada ameliyattan önce varolan ereksiyon zorluğu bariz hale gelmektedir. Bu, tamamen penise dolan kanın basıncının, penis çevresine enjekte edilen yağın direncini kıramamasından kaynaklanıyor. Bu sebeple, penis çevresine aşırı yağ enjekte edilmesini tavsiye etmiyorum. Biz genellikle bir seansda 60-70 cc. yi geçmiyoruz. Bu miktar son derece güvenli bir miktardır. Ayrıca hastada ereksiyon zorluğu varsa, penis büyütmeden önce bu ereksiyon zorluğunun tedavi edilmesini tavsiye ediyorum.

estetik cerrahi Bu ameliyatla ilgili olarak son 1 yıl içinde 2 ölüm haberi basına yansımıştır. İlk olayda hastada kalınlaştırma amacıyla enjekte edilen yağ, iğne ile enjekte edilmiş ve damar içine verilmiştir. Gerçekten çok cahilce bir hareket olmuş. Biz bu enjeksiyonu ucu yuvarlak ve kapalı (mermi ucu gibi), deliği ise uca yakın, yan tarafında olan kanüllerle yapıyoruz. Bu kanüllerin damara girip yağın damar içine verilmesi imkansızdır. Bu açıdan doğru teknikle yapıldığında bu ameliyatlar son derece güvenlidir. İkinci vakada ise daha ameliyata başlanmadan, narkoz sırasında şiddetli bir ilaç allerjisi sonucu hasta hayatını kaybetmiş (anaflaktik şok). Hastanın zengin birisi olması ve yapılacak ameliyatın penis büyütme ameliyatı olması sebebiyle olay basına bu şekilde yansımıştır; yoksa ki hasta daha ameliyata başlanmadan kaybedilmiş. Bu ikinci vakada ölümün penis büyütme ameliyatı ile hiç ilgisi yok aslında. Tamamen bir anestezi ve allerji komplikasyonu... Bu iki haberin linklerini hemen aşağıda paylaşıyorum:

1) İlk ölüm vakası Hastanın ölüm sebebi, yağın yanlış teknik ile damar içine verilmesi

2) İkinci ölüm vakası Hastanın ölüm sebebi, anestezi ilacına aşırı allerjik reaksiyon. Penis büyütme ameliyatı ile alakasız. Hasta, henüz ameliyata başlanmadan, anestezi ilacı enjekte edilirken kaybedilmiş.

estetik cerrahi "Kalınlaştırmada enjekte edilen yağın 40% ı eriyormuş... Öyle diyorlar hocam..." Yahu kim diyor bunu! Hastaların hepsi ikiz mi? İnsanlar tek tip değildir. Bünye diye bir şey var. Evet, enjekte edilen yağda bir miktar erime olacaktır ama bu 0% ile 100% arasında değişir. Kişiden kişiye o kadar çok değişir ki, böyle 40% gibi bir oran veremezsiniz. Bu konuyu uzun uzun "Penis kalınlaştırma videosunda" anlattım. Kabaca yağın tutmasını-erimesini 2 faktörün belirlediğini söyleyebilirim: Göbekten, bel yanlarından alınan yağın kalitesi ve ameliyattan sonra ilk 3 hafta içinde ilişkiye girilip girilmemesi (ilk 3 hafta içinde penis üzerinde hareket olmaması gerekiyor, bu yüzden 3 haftalık bir cinsel perhiz öneriyoruz hastalara).. Bahsettiğim videoyu izleyiniz..

estetik cerrahi Bazı hastalar da ameliyattan sonra 3 hafta ilişkiye girmemelisiniz deyince "Hocam, daha iyi olacaksa 6 hafta da girmem" diyor.. Böyle yapmayın! Çok yanlış!. Penis uzun süre ereksiyona gelmezse ufalır. Penisde küçülme olur. Örneğin ciddi şekilde yaralanmış, yada beyin kanaması geçirmiş hastalar bazen yoğun bakımdan aylarca çıkamaz. Bazen bu hastaların uzun süre uyutulması gerekir. Bu hastalarda penis uzun süre ereksiyona gelmediğinden küçülür. Bu yüzden cinsel perhizi daha iyi olur diye 3 haftadan fazla uzatmayın. Üç haftalık süre, enjekte edilen yağın tutması için yeterlidir, o süreyi uzatmayın. Unutmayın işleyen demir (penis) ışıldar!..

estetik cerrahi Bana hala asıcı bağ kesilirken şu sinir yaralanmaz mı, şu sinirin yaralanma ihtimali yok mu diye soran doktor arkadaşlar var.. Artık bu bir daha sorulursa çığlığı basıcam ha! Arkadaşlar, asıcı bağ, penisin tam dibinde ve ORTA HATTA!.. Asıcı bağı keserken sağ ile, sol ile işimiz yok.. Sağdaki soldaki damar, sinir, sperm kanalı, bizi ilgilendirmiyor. PENİSİN SIRT, DİP KISMINDA, TAM ORTA HATTA ÇALIŞIYORUZ, ORADA DA NE DAMAR, NE SİNİR VAR.. Lütfen hala sorunuz varsa bir anatomi kitabına bakın ya!.. Bana soruyorlar "abi pudental siniri nasıl koruyorsun?" diye.. Pudental sinir teee nerede ya! O sinirin uzantısı olan dorsal penis siniri de penisin kendisini kesmediğiniz sürece sorun yaratmaz. Unutmayın, bu ameliyatta penisin kendisine aslında bıçak vurulmuyor. Penis, erektil dokusu, damarları, sinirleri ile tümden blok olarak (bütünlüğü bozulmadan) dışarı kaydırılıyor. Bu yüzden herhangi bir dokunun yaralanma riski yoktur.. Naapmalıyız? Anatomi kitaplarına bir göz gezdirip anatomi bilgilerimizi tazelemeliyiz.. ;-)estetik cerrahi Çükünüze iyi bakın..Op. Dr. Oytun İdil    (Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı)
Adres: Rumeli cad. No:3 D:1 Nişantaşı, Şişli - İstanbul / Türkiye
E-mail: oytunmd@gmail.com
GSM: +90 533 569 0649    +90 505 296 5569    +90 553 985 8087
Muayenehane tel: +90 212 296 3656    +90 505 137 1393
Whatsapp: +90 533 569 0649    +90 553 985 8087