• header1
  • header2
  • header3
  • header4
  • header5
  • header6
header11 header22 header33 header44 header55 header66
estetik cerrahi

MİLLİYET BLOG YAZILARIM

estetik cerrahi Milliyet Pembe nar ve Blog estetik ve güzellik bölümünde konu ile ilgili yayınlanan makalelerim...

estetik cerrahi Tüm milliyet blog yazılarım..estetik cerrahi Doğru doktoru bulmak - 2

estetik cerrahi Doğru doktoru bulmak - 1

estetik cerrahi Delirmeyin lütfen!

estetik cerrahi Penil protezi olan hastalarda penis büyütme ameliyatı yapılabilir mi?

estetik cerrahi Yurtdışında eğitim meselesi..

estetik cerrahi Penis büyütme ameliyatının riskleri nedir?

estetik cerrahi Mikropenis nedir?

estetik cerrahi Ameliyatın garantisi var mı?

estetik cerrahi Penis büyütme ameliyatı kimlere yapılır?

estetik cerrahi Penis büyütmede yanlışlar

estetik cerrahi Penis büyüklüğü üzerine

estetik cerrahi Penis uzatma sorunsalı - 1

estetik cerrahi Penis uzatma sorunsalı - 2

estetik cerrahi Yağ enjeksiyonu hakkında - 1

estetik cerrahi Yağ enjeksiyonu hakkında - 2

estetik cerrahi Sertleşme sorununa ameliyatsız ve hapsız çözüm

estetik cerrahi Penis büyütme ameliyatları hakkında gerçekler

estetik cerrahi Testis sarkması

estetik cerrahi Penis boyu ameliyatla ne kadar uzar?

estetik cerrahi Penis büyütme ameliyatına büyük talep..

estetik cerrahi Küçük ama işlevsel dönemini kapatan estetikTIP LİTERATÜRÜNDEN İLGİNÇ MAKALELERİN ÖZETLERİ

estetik cerrahi Plastik ve estetik cerrahi dergilerinde konu ile ilgili yayınlanmış ilginç makaleler... İşim gereği yenilikleri takip edebilmek için kongreleri ve tıp dergilerini takip ediyorum. Burada erkek genital estetiği ile ilgili okuduğum ilginç makalelerden bahsedeceğim. Yalnız şunu baştan not düşeyim, eğer ben dergi editörü falan olsam bu makalelerin bir çoğuna yayın izni vermezdim. Bir kere 2004 den beri yüzlerce erkek genital ameliyatı yapmış biri olarak bu makalelerde verilen bazı dataların gerçek dışı olduğuna kalıbımı basarım.. Birinde adam ereksiyon boyu 13 santim olan bir penis vakasında 6.5 santim uzama sağladığını yazıyordu. Bu mümkün değildir. Datalar biraz oynanmış bence. Ayrıca bir çok makalede ölçümler yapılmış ve penisde uzama miktarları 3.2 cm, 4.6 cm, 2.3 cm gibi milimetrik ölçülmüş güya. Penis dokusu hiç bir dokuya benzemez. Yumuşaktır, içinde kemik falan yoktur. Yumuşak halinde 1 santim görünen bir penis, ereksiyona gelince 18 santimi bulabilir. Bunun dışında yıllar içinde kilo alıp verme ile penis dibinde yağ toplanabilir ve bu da penis boyunu etkiler. Kitaplarda bile penis boyunu ölçmek için şöyle yazıyor: "Penisi başından tutup çekin, bırakın, cetveli dibine dayayarak ölçüm yapın".. Hal böyleyken sen nasıl milimetrik ölçüm yapıyorsun arkadaşım? Bu ölçümlerin hiç birini ciddiye almıyorum bu yüzden. Bence hiç bilimsel değil.. Gerçekçi olalım. Sadece bir makalede uzama ölçümleri verilirken 2-3 santim uzama sağladık gibi marjla yazılmış uzama miktarı, o meslektaşlarımı tebrik ediyorum, gerçekçi davranmışlar..
estetik cerrahi Her makale ile ilgili eleştirilerimi aşağıya yazıyorum.. Telif hakları sebebi ile makalelerin aslını paylaşamıyorum..
estetik cerrahi Tıp dergilerinin son sayılarını sürekli takip ediyorum. İlginç makaleleri burada paylaşacağım..estetik cerrahiPenis ligaments: their use in "increasing" the size of the penis in penile augmentation procedures / Penisin ligamantları: Penis büyütme ameliyatlarında bu ligamantların kullanımı

Ann. Ital. Chir., 2010-81, 199-204

estetik cerrahi Bu çalışmada penisin asıcı bağları üzerine bir kadavra çalışması yapılmış ve 40 hastada bu bağların kesilmesi ile penisde ne kadar uzama sağlandığı değerlendirilmiş. Makalede milimetrik değerler verilmiş. Yukarıda bahsettiğim gibi bu kadar yumuşak, esnek, ereksiyona gelen bir dokuda yapılan böyle milimetrik ölçümleri ben ciddiye almıyorum. O yüzden ölçümleri geçiniz. Sonuç olarak asıcı bağın kesilmesinin penisde anlamlı uzamaya yolaçacağı belirtilmiş. Makalenin sonuç kısmında yazdığı bir kaç cümle benim şu an yanlış olduğunu düşündüğüm eski fikirlerimi anımsattı bana. Eskiden penisde uzamanın herkesde ereksiyonda pek belli olmadığını, bunun da ereksiyonda penisin, ayırdığımız leğen kemiğine yeniden yaklaşmasınına bağlı olduğunu düşünüyordum. Bunu aynen yazmışlar. Ben şu an farklı düşünüyorum. Ameliyattan sonra penisde uzamanın ereksiyonda tam belli olmadığını söyleyenler, hep ameliyattan kısa bir süre sonra, 1-3 ay içindeki erken dönem hastaları. Geç dönemde böyle bir şikayet almıyoruz. Bunun sebebinin penisin dibindeki dikiş hattının sertleşmesi olduğunu düşünüyorum. Sonuçta penisin ereksiyona gelmesi için dokunun tam esnek olması lazım; ama penisin dibindeki iyileşme dokusu sertleşiyor ve esnekliğini kaybediyor. Dikiş hattının iyileşip eski esnekliğine kavuşması en az 6 ay, bazen 1 yıl alıyor. Sonuçta ancak penis eski esnekliğine kavuşunca uzamayı tam randımanlı görebilirsiniz. Bu süre dediğim gibi en az 6 ay, hatta 1 senedir.. Ben şu an bu makaledeki gibi düşünmüyorum.. Uzama eninde sonunda kendini belli edecektir ama ancak dokular eski esneklik ve yumuşaklığına kavuşunca...
estetik cerrahiAugmentative phalloplasty / Penis büyütme

Aesthetic plastic surgery, 30: 183-197, 2006

estetik cerrahi Bu çalışmada da penis boyları milimetrik ölçülmüş. Yahu kardeşim nasıl ölçüyorsunuz bu kadar hassas? Penisi düzeltiyorum deyip 2 dakika dokunsan zaten hafif ereksiyona gelir. Biz ameliyatta penisin dibine anestezik ilaç yapmamışsak, bir iki dokunmayla hafif ereksiyona geliyor zaten. İçinde kemik yok. Sert bir dokusu yok.. Böyle milimetrik ve kesin ölçüm almayı nasıl başarıyorsunuz bana da öğretin ya.. Yukarıda dediğim gibi ben editör olsam bu makale de benden geçemezdi. Ölçümleri geçelim, ciddiye almıyorum.. Makalede 5 santim boyunda bir penisin her türlü yeterli olduğu yazıyor. Bence değil.. Beş santim dediğinize tıpda biz mikropenis diyoruz ve cinsel açıdan ancak -belki- uzak doğulu bir kadını tatmin edebilir. Makaleyi yazanlar biraz marjlarını geniş tutmuşlar. İlginç bir bilgi olarak bir Discovery channel belgeselinde 35 santim boyunda bir penise sahip birisinin konu edildiğini yazıyor. Aynı belgeselde kanada da yapılan bir ankette kadınların büyük çoğunluğunun iri penisli erkelleri tercih ettiklerinden bahsetmiş. Makalede tam olarak benim de hastalarıma anlattığım bir şeyden bahsediyor: penis büyütme sırasında penisin dibindeki cildi de uzatmak için Y şeklinde bir dikiş atılıyor. İşte, penisdeki uzama bu Y nin sapının uzunluğu kadar oluyor. Bunun dışında bu makalede testislere bence çok gereksiz iki z-plasty yaptıklarından bahsediyor.. Ne işe yaradığını anlamadım. Ayrıca yaptıkları pansuman da çok anlamsız.. Sıfırcı hoca olmak istemem ama gerçekten aklıma yatmayan çok şey var bu makalelerde.. Mesela bu ve diğer onlarca makalede yağın tutma yüzdelerinden bahsediyor ama hep her hastadan alınan yağ aynı imiş gibi yazılmış. Her hastanın bünyesi standart mı? Herkesden alınan yağ aynı mı geliyor? Ben hiç öyle tecrübe etmiyorum. Göbekten alınan yağ kuru ise (hastanın gıdasında domuz yağı varsa) bu yağ uzun yıllar kalıyor. Hasta akdeniz tipi besleniyorsa (zeytinyağı, bitkisel yağ), göbekten alınan yağ çok ödemli ve gevşek geliyor, bu yağda fire çok oluyor ve 1 yıl sonra ek yağ enjeksiyonu yapmak gerekiyor. Bu konuyu penis büyütme ameliyatı sayfasında ayrıntısıyla anlattım. Tıp dergilerindeki makalelere bakarsanız herkesden aynı şekilde yağ geliyor.. Gerçek öyle değil.. Editör ben olsaydım, bu makale de sınıfta kalmıştı..
estetik cerrahiDiphallia with associated anomalies: A case report and literatura review / Başka anomalilerin eşlik ettiği çift penis deformitesi: Bir vaka sunumu ve literatür taraması

Case reports in urology, 2013, Article İ.D. 192960

estetik cerrahi Bu makalede çift penisi olan 12 yaşında bir çocuk hasta değerlendirilmiş. Bazı başka anomalileri de olan hasta opere edilmiş ve çift penisi birleştirilerek tek penis haline getirilmiş. Literatür bilgisi ilginç olduğundan paylaşmak istedim.

estetik cerrahi Çift penis anomalisi son derece nadir bir deformasyon; 5.5 milyon canlı erkek çocuk doğumunda sadece 1 vakada görülüyor. İlk vaka 1609 da Wecker tarafından İtalya da yayınlanmış. Bugüne kadar dünyada 100 vaka incelenip literatüre geçmiş. Tedavisinde ise eşlik eden anomaliler göz önüne alınarak ya bir penis alınıyor yada iki penis birleştiriliyor.

estetik cerrahi Bu makale endonezyada ilk kez görülen bir vakayı konu alıyor. Hastanın eşlik eden deformiteleri giderilip, iki penisi birleştirilmiş.
estetik cerrahiAesthetic surgery of the male genitalia / Erkek genital estetiği cerrahisi

Seminars in plastic surgery, 2011, Vol 25 Number 3

estetik cerrahi Makale, ABD de genital estetik ameliyatları konusunda oldukça ünlü olan Gary Alter ve arkadaşları tarafından yapılmış (Respect!). Seminars in plastik surgery dergisinde yayınlandığından erkek genital estetikleri hakkında genel bir özet bilgi içeriyor. Penis büyütme, kalınlaştırma, revizyon ameliyatları, gömülü penis, testis kaldırma, penoscrotal web kısaca anlatılmış.

estetik cerrahi Hastaların çoğunluğunun aslında normal penis ve testis yapısına sahip hastalar olduğu belirtilmiş. Bizde de gelen hastaların büyük çoğunluğu (rahat 95% diyebiliriz) normal penis boyuna sahip kişiler. En çok da 10-15 santim arası ereksiyonda penis boyu olan kişiler penis büyütme için geliyor..

estetik cerrahi Makalede penis büyütme ameliyatından (asıcı bağı kesiyorlar) 1 hafta sonra penise traksiyon uygulayan cihazların kullanılmasını tavsiye ettikleri yazıyor. Bu chazların kullanım süresi içinse belli bir süre vermemiş; aylar-yıllar boyunca kullanılmasını önermiş. Yalnız ilginç bazı bilgileri de eklemiş.. Mesela bu cihazlarla ilgili yapılmış 2 yayından bahsediyor. Bu makalelerde traksiyon cihazlarının günde 4-9 saat ve 3-6 ay kullanılması tavsiye edilmiş. Andropenis ve Golden erect cihazları ile ameliyatta elde edilen uzamaya ek olarak 2.3-2.7 cm uzama elde edildiği yazılmış. İlginç.. Ben bu cihazlarla ilgili hiç makaleye denk gelmemiştim; British journal of urology ve J Sex Med dergilerinde 2 makale varmış meğer. Bu makalelerin orjinallerine ulaşamadım..

estetik cerrahi Dr Gary Alter, yağ enjeksiyonunu dartos fasyasının altına yaptığını yazmış..Ben de aynı şekilde yapıyorum..Dr. Alter sıvı silikon, hyaluronik asid gibi dolgular da kullandığını yazmış. Ben böyle sentetik maddeleri kullanmıyorum, hele sıvı silikon gibi yasaklanmış bir maddeyi asla!.. Bu makalede sıvı silikondan neden bahsedilmiş hiç anlamadım..

estetik cerrahi Testis kaldırma ameliyatında uygulamalarımız Dr. Gary Alter ile farklı.. Mesela o testislerin cildini küçültürken dartos fasyasından da doku çıkarıyor; bense dartos fasyasını hiç kesmeden yukarı katlıyorum. Bu aynen yüz germede SMAS tabakasını kesip -birbiri üzerine binen kiremitler gibi- yukarı gerip üstte kalan SMAS ın üzerine diken cerrahlarla, SMAS ı hiç kesmeden direkt yukarı doğru plike eden cerrahların yaptığına benziyor.. İki yöntem de yapılabilir. Dr. Alter ile tarzlarımız kesinlikle farklı..

estetik cerrahi Penoscrotal web düzeltilmesinde ise Dr. Alter, deri fazlalığını dümdüz kesip çıkarıp sonra Z-plasty yapıyor.. Bense en baştan W-plasty şeklinde planlayıp deri fazlalığını öyle çıkarıp dikiyorum.. İki yöntem de yapılabilir.. Herkesin tarzı farklı..

estetik cerrahi Maalesef Dr. Gary Alter de bir çok cerrah gibi penisdeki uzama ve çap artışını milimetrik ölçmeyi başarmış.. 8.9 cm, 1.9 cm gibi milimetrik ölçümler vermiş.. Len bu kadar milimetrik ölçmeyi nasıl başarıyorsunuz ya? Penis dediğin doku yumuşak bir organ, içinde kemik yok, sabit, sert, cetvelle ölçülebilecek bir yeri yok... Ayrıca ereksiyona gelebiliyor.. İki dakika fazla dokunsan ereksiyona gelir.. Bu kadar milimetrik ölçmek bence MÜMKÜN DEĞİL!.. 8.9 cm yi nasıl ölçtün abim ya????
estetik cerrahiClassification and treatment of the adult buried penis / Yetişkinde gömülü penisin sınıflandırılması ve tedavisi

Annals of plastic surgery, June 2018, Vol 80 Number 6

estetik cerrahi Güzel bir makale.. İlginç bir kaç literatür bilgisi de vermiş..

estetik cerrahi Gömülü penis terimi ilk olarak 1919 da Keyes tarafından literatüre geçirilmiş. Makalede gömülü penisin çocukta ve yetişkinde farklı ele alınması gerektiği söylenip çocuklar ve yetişkinler için farklı sınıflandırmalar önerilmiş.

estetik cerrahi Makale çok teknik bir makale olduğu için ayrıntıya girmeyeceğim, ama şunu söyliyeyim, penis cerrahisi ile uğraşan arkadaşların bu makaleyi kütüphanelerinde bulundurması gerek..
estetik cerrahiBuried penis: Evaluation of outcomes in children and adults, modification of a united treatment algorithm, and review of the literature / Gömülü penis: Çocuk ve yetişkin hastaların incelenmesi, modifiye ortak bir tedavi algoritmi ve literatür taraması

Urology, 2013, Article İ.D. 109349

estetik cerrahi İngiltereden yapılmış bir yayın..

estetik cerrahi Gömülü penisin çocuklarda ve yetişkinlerde farklı sebeplerle olduğuna dikkat çekilmiş.. Ayrıca mikropenis, penoscrotal web gibi değişik tedavileri olan farklı sorunların gömülü penis ile karıştırılmaması gerektiğine dikkat çekilmiş.

estetik cerrahi Bence en önemli cümle şu: Gömülü penis ile kısa penisin ayrımına dikkat çekilmiş. Gömülü penisde penis boyu aslında normal sınırlardadır.. Ama kısa penisde penis kısa olduğu için gömülü gibi görünebilir diyor.. Klinik pratik için son derece önemli bir uyarı! Kısa penis vakasını gömülü penis diye ameliyat ederseneniz sonuç alamayabilirsiniz. Bunun ayrımı da her zaman kolay olmayabilir. Açık söyliyeyim, bu hataya bir kere düşmüştüm. Bu yüzden bu makaledeki bu uyarıyı yazmak istedim..
estetik cerrahiA critical analysis of penile enhancement procedures for patients with normal penile size: Surgical techniques, sucsess and complications / Penis boyu normal hastalarda penis büyütme ameliyatlarının eleştirel bir analizi: Cerrahi teknikler, başarı ve komplikasyonları

European urulogy, Vol 54 2008, 1042-1050

estetik cerrahi Bu makalede de ilginç bilgiler verilmiş. Mesela hindistanda bazı keşişler ve Peru da Kolomek kabilesi erkekleri penislerini uzatmak için ağırlık bağlıyorlarmış. Borneo da Dayak kabilesi erkekleri, penislerine piercing takıyormuş. 16. yüzyılda Brezilyada bulunan topinama kabilesi erkekleri penislerini büyütmek için zehirli yılanların penislerini sokmasını sağlıyormuş..

estetik cerrahi Makalede bazı ölçümler de verilmiş. Bu arada bu makalenin İsrail den yapıldığını hatırlatayım.. Ortalama olarak verilen değerler şöyle: Penis yumuşakken boy: 7.6-13.0 cm , çevre: 8.5-10.5 cm.. Erekte halde boy: 12.7-17.7 cm, çevre: 11.3-13.0 cm..

estetik cerrahi Bu makalede de beni şaşırtan kalınlaştırma için enjekte edilen yağın canlı kalmasına odaklanmaları oldu.. Yağın yalnızca 10% unun canlı kaldığını yazmışlar.. Yahu zaten yağ dokunun orada canlı kalmasını -en azından ben- istemiyorum.. Penisde canlı yağ hücresi kötü sonuç verir.. Enjekte ettiğimiz yağı, fibröz dokuya dönüştüğü için enjekte ediyoruz.. Canlı kalmasını istemiyoruz ki.. Çok ayrıntıya girmeyeyim, lafı koyup bitireyim bu meseleyi: normalde erkekde penisde ciltaltında yağ dokusu var mı? YOK!.. Neden yok peki? Çünkü orada canlı yağ dokusu OLMAMASI gerekiyor!.. Tartışma bitmiştir.. Ayrıntıyı merak eden penis büyütme ameliyatları sayfasındaki videolarımı izlesin..

estetik cerrahi Penisin dibindeki cildi uzatırken yaptığımız V-Y insizyonu ilk olarak 1990 da Çinli Long tarif etmiş.

estetik cerrahi Ben penis kalınlaştırmada ortalama 60 cc yağ enjekte ediyorum. Bu makalede de 40-68 cc yağ verdiklerini ve penis çevresinde 2-6 cm kalınlık artışı elde ettiklerini yazmışlar..
estetik cerrahiIs penile enlargement an ethical procedure for patients with a normal sized penis? / Penis büyütme ameliyatları normal boyda penise sahip olanlar için etik bir ameliyat mı?

European urology, Vol 49 2006, 609-611

estetik cerrahi Makalede verilen ilginç bir istatistik var: 1991-98 yılları arasında ABD de 10bin erkek penis büyütme ameliyatı yaptırmış..

estetik cerrahi Makalede "soyunma odası sendromu"ndan bahsediyor. Spor salonunda erkek soyunma odasında genelde erkeklerin iç çamaşırı ile gezdiklerini, duş alanında çıplak erkeklerin birbirlerinin cinsel organını görebildiğini ve penisin küçük olmasının buralarda kişide stres yarattığı söyleniyor. Benim de bir hastam isteğini şöyle belirtmişti: "Hocam spor salonunda soyunma odasında dolaşırken külotumun orasında doluluk istiyorum. Ereksiyonda ne kadar büyüdüğü umrumda değil.. Yumuşakken iri olmasını istiyorum".. İşte buna "Soyunma odası sendromu" demişler makalede..
estetik cerrahiAnatomical basis for penis transplantation / Penis nakli için anatomik temeller

Annals of plastic surgery, Vol 76 Number 6, June 2016

estetik cerrahi İzmir, Ege üniversitesi plastik cerrahi kliniğindeki meslektaşlarım tarafından yapılmış bir çalışma..

estetik cerrahi Açıcası ben dünyada penis nakli üzerine çalışmalar olduğunu bilmiyordum, ama bir vaka yapılmış bile. İlk vaka 2015 yılında S Afr Med dergisinde yayınlanmış. Sünnet komplikasyonu olan 21 yaşındaki bir hastaya penis nakli yapılmış.

estetik cerrahi Ege üniversitesindeki meslektaşlarım da penis nakilleri için değerli olacak bir kadavra çalışması yapmışlar. Penis dokusu 3 bölgeye ayrılarak damar, sinir, erektil doku yapısı incelenmiş.
estetik cerrahiSociocultural influences on men's penis size perceptions and decisions to ungergo penile augmentation: A qualitative study / Erkeklerin penis boyu algısı ve erkek hastaları penis büyütme ameliyatına iten sosyokültürel etkiler: kalitatif bir çalışma

Aesthetic surgery journal, 2019 Vol 39 (11), 1253-1259

estetik cerrahi Erkekleri penis büyütmeye ne gibi faktörlerin yönelttiğini araştıran bir çalışma..

estetik cerrahi Pornografinin değişik etkileri olduğu saptanmış. Mesela bazı hastalar izledikleri porno filmlerindeki erkeklere özenip bu ameliyatı olurken, bazısı da bu tarz filmlerde aslında film hileleri kullanıldığını düşündüğünden filmlerden etkilenmiyorlarmış. Hatta birisi şöyle demiş: "Bu filmlerde özellikle kolları bacakları kısa, elleri küçük erkekler oynuyor, bu sayede penisleri filmde büyük görünüyor.." Valla AVN e 2 kez gitmiş, ünlü bir çok porno yıldızı ile tanışmış biri olarak böyle bir şey olmadığına eminim..

estetik cerrahi Partnerin imalı konuşmaları, tv dizilerinde küçük penis üzerine yapılan espriler, kişinin kendi penisini yaşıtlarının penisleri ile kıyaslaması gibi sebepler de sıralanmış..
estetik cerrahiAugmentative phalloplasty with autologous dermal fat graft in the treatment of "small penis" / Küçük penis tedavisinde kişinin kendi yağ dokusu ile yapılan penis büyütme işlemi

Annals of plastic surgery, Vol 77 supplement 1, August 2016

estetik cerrahi Çin den yapılmış bir çalışma..

estetik cerrahi Dermal-fat (deri-yağ) doku yaması ile penis büyütme tekniği incelenmiş.

estetik cerrahi Bu benim pek uygulamadığım, fazla bir büyüme sağlamayan bir yöntem.. Bugüne kadar sadece 1 vakada mecburiyetten yaptım. Hasta aşırı derecede zayıf biri idi. Vücudunda yağ hiç yoktu ve mutlaka penis büyütme istiyordu.. Bu durumda enjekte edecek yağ bulamıyorsanız deri ve derinin hemen altındaki ince yağ tabakasını doku yaması olarak kullanabilirsiniz. Çok fazla işe yaramaz..

estetik cerrahi Asıcı bağı tam serbestleştirip uzatma, deri-yağ yaması ile de kalınlaştırma yapılmış.

estetik cerrahi Ölçümler yine milimetrik alındığı için ciddiye almıyorum..

estetik cerrahi Sonuçlar çok başarılı değil zaten..
estetik cerrahiİnfrapubic liposuction for penile lenght augmentation in patients with infrapubic adiposities / Karın alt kısımda yağ birikimi olan penis büyütme hastalarında karın alt kısımdan yağ alma ameliyatı

Aesthetic plastic surgery, 2017 Vol 41, 441-447

estetik cerrahi Penis çevresindeki yağ birikiminin liposuction ile alınarak penis boyuna ne kadar etkili olduğu araştırılmış..

estetik cerrahi Size makalenin son cümlesini okuyayım, bu konuyu uzatmayalım: Sadece penis çevresindeki yağın alınması bir penis uzatma yöntemi değildir; penisde uzama sağlamaz.. Sadece penis çevresindeki yağ alındığı için görünüş düzelir..
estetik cerrahiModified penile augmentation by dermal-fat graft in post-hypospadias adults / Hipospadias hastalarında deri-yağ doku yaması ile modifiye penis büyütme ameliyatı

Aesthetic plastic surgery, 2016 Vol 40, 120-129

estetik cerrahi Hipospadias hastalarında hipospadias onarılsa bile daha sonra hastada penis boyu küçük kalabilir ve hasta daha sonra penis büyütme isteyebilir. Bu hastalarda bazı anatomik özellikler vardır; ayrıca hasta zaten bir yada bir kaç ameliyat geçirmiştir. Bu sebeple hipospadias onarımı yapılmış hastalarda penis büyütme ameliyatı özellik arzeder. Makalede penisde dartos fasyası altına deri-yağ doku yaması koyarak ve asıcı bağı keserek yapılan modifiye bir penis ameliyatı tarif edilmiş. Penis yumuşak iken 1.67 artı / eksi 0.24 cm uzama ve 1.93 artı / eksi 0.21 cm kalınlaşma sağlandığı yazılmış..
estetik cerrahiMicropenis / Mikropenis

The scientific world journal - Urology, Special issue: Penile anomalies in children, 2011 (11), 1462-1469

estetik cerrahi Yetişkin ve bebeklerde mikropenis vakaları değerlendirilmiş.

estetik cerrahi Mikropenis için şöyle bir tanım yapmışlar: penis boyu, yaşa göre olan ortalama uzunluğun 2 standart sapması kadar aşağıdaysa bu mikropenis olarak değerlendirilir..

estetik cerrahi Daha net söylemek gerekirse, yeni doğmuş bir bebekte penis boyu 1.4 cm nin altında; bir yaşında 2.0 cm nin altında, 5 yaşında 2.3 cm nin altında, 10 yaşında 3.0 cm nin altında, yetişkinde 5 cm nin altında ise bu vaka mikropenisdir..

estetik cerrahi Bu ölçümler ereksiyonda değil, penisi çekip bırakarak yapılan ölçüme göredir..

estetik cerrahi Makalede mikropenisin sebepleri sıralanmış; gömülü penis ve penoscrotal web ile karıştırılmaması gerektiği hatırlatılmış..

estetik cerrahi Yeri gelmişken gömülü penisin tam tanımını burada hatırlatayım: PENİS BOYU NORMALDİR, AMA İÇERİYE GÖMÜLÜDÜR. Yani kısa penisli bir hasta gömülü penis vakası gibi görünebilir, bu durumda hasta gömülü penis olarak ameliyata alınabilir ama sonuç sürpriz olur: penis aslında kısa ise dışarı çekecek doku yoktur içeride. Hastayı gömülü penis diye ameliyata alırsınız ama ameliyattan sonuç alamazsınız. Bu konuda çok uyanık olunmalıdır..
estetik cerrahiModified penis lenghtening surgery: Review of 52 cases / Modifiye penis uzatma ameliyatı: 52 vakanın incelenmesi

PRS February 2000, Vol 105 No 2, 596-599

estetik cerrahi Bu makale benim için bayağı tartışmalı bir makale oldu. Yaptıkları bazı şeyleri hiç onaylamıyorum..

estetik cerrahi Önelikle mikropenis olarak şöyle ölçümler vermişler: 4 yaşında erkek çocukta 4 santimden, yetişkin erkekte 5.5 santimden kısa penise mikropenis diyorlar.. Bunda sorun yok.. o.k...

estetik cerrahi Uzatma için penisin dibine z-plasty yada V-Y plasty yapmıyorlar, onun yerine + şeklinde bir kesi yapıyorlar.. ??? What??

estetik cerrahi Asıcı bağı tam kesiyorlar.. Bence doğru değil..

estetik cerrahi Testis derisini penis dibinde kullanıyorlar?? Ne gerek var???
estetik cerrahiPenile lenghtening / Penis uzatma

BJU international, 2000 (86), 1028-1033

estetik cerrahi Penisi parçalarına ayırıp araya kıkırdak koyarak ancak asıcı bağın kesildiği yöntemdeki kadar uzama elde eden Perovic in makalesi..

estetik cerrahi Arkadaşlar, ben penis büyütme ameliyatı son derece güvenli bir ameliyattır derken kendi uyguladığım modifiye klasik yöntemi kastediyorum (asıcı bağı tam kesmediğimiz klasik teknik).. Neden güvenli? Çünkü penisin bütünlüğü bozulmadan, penis dokusu blok olarak dışarı kaydırılıyor. Perovic ise penisi 3 parçaya ayırıyor, penis başının kan dolaşımını, penisin hissiyatını, ereksiyon kalitesini son derece büyük bir riske atarak asıcı bağın kesilmesi ile aynı sonuçları elde ediliyor.. Ayrıca bazı vakalarında tam yada kısmı penis başı kayıplarından da bahsediyor. Hani bu yöntem için "şaka mısın sen arkadaşım?" demek geliyor içimden.. Göze alınamayacak riskleri olan çok tehlikeli bir yöntem..
estetik cerrahiPenile suspansory ligament division for penile augmentation: İndications and results / Penis büyütme için asıcı bağın kesilmesi: Endikasyon ve sonuçlar

European urology, 2006 (49), 729-733

estetik cerrahi Klasik asıcı bağın kesilmesi ile penis büyütme ameliyatı değerlendirilmiş..

estetik cerrahi Makalede ortalama bir penis boyunun 12.5 artı eksi 2.7 cm olduğu belirtilmiş.. Yani 15.2 - 9.8 cm arasında..

estetik cerrahi Ameliyata bağlı dikişler iyileştikten sonra penise traksiyon uygulayan aletlerin kullanıldığını yazmışlar..Bu aletlerin kullanılması ile 3 cm ek uzama görüldüğü yazılmış (ki bence bu çok abartı.. Başka makalelerde bu aletlerin ancak 1 cm ek uzama sağladığı yazılıyor. Bence 1 cm ek uzama için günde 6 saat, 6 ay bu aletlerin kullanılması çok zor.. Değmez diye düşünüyorum.. 3 cm nin de çok abartılı bir sayı olduğunu düşünüyorum, bence bu aletlerle ekstra 3 cm mümkün değil...)

estetik cerrahi Makaledeki ölçümler bir tuhaf.. Ameliyatla ancak 1 cm uzama sağlandığını ama ameliyattan sonra kullanılan traksiyon cihazları ile 3 cm ek uzama sağlandığı yazılmış.. Ayrıca vakaların sadece 35% i sonuçtan tatmin olmuş.. Dergi editörü olsam makale yazarlarına bir ton sorum olurdu, bu makaleyi yayınlamadan önce cevaplanması gereken çok soru varmış bence...
estetik cerrahiEfficacy and safety of penile girth enhancement by autologous fat injection for patients with thin penises / Kişinin kendi yağ dokusu ile ince penisli hastalarda penis kalınlaştırma ameliyatının güvenliği ve etkisi

Aesthetic plastic surgery, 2012 (36), 813-818

estetik cerrahi Güney koreden yapılmış bir çalışma..

estetik cerrahi Makaleyi yapan ekip yağ almadan önce bu bölgelere tumesent solüsyonu enjekte ediyormuş. Bence yağ enjeksiyonu hakkında daha çoook öğrenecekleri şey var. Yağ alacağımız yerlerde neden daha sonra morarma olduğunu, neden bu bölgelere tumesent sıvısı enjekte etmediğimi penis büyütme ameliyatı sayfasında uzun uzun anlattım.. Yağ alınacak bölgeye tumesent sıvısı enjekte etmek bence çok yanlış.. Gerçi bu makale 2012 tarihli.. Yayınlanmadan önce en az 2 sene sırada beklediğini varsaysak 2010 da yazılmış demektir. Belki yazarların fikri bugün değişmiştir.. Ama kısaca özetliyeyim: yağın ne kadar "tutacağı" tamamen yağın kalitesi ile ilgili. Herkesde alınan yağ aynı yapıda gelmiyor. Kimisi kaliteli oluyor, kimisi kalitesiz. Bu yüzden yağın yapısını görmemiz gerekiyor. Eğer yağ alacağınız yere önce tumesent sıvısı enjekte ederseniz yağın yapısını, kaliteli olup olmadığını anlayamıyorsunuz. Yaz yaz bitmiyor.. Çook uzun mesele.. Videolarıma bakın, yine de bu konuda soracağınız bir soru varsa beni 0 533 5690649 dan arayın, uzun uzun anlatayım..

estetik cerrahi Makalenin yazarları aldıkları yağı serumla yıkayıp sanrifüjden geçiriyorlarmış. Bence gereksiz. Ben sadece süzgeçte süzüyorum..

estetik cerrahi Ortalama enjekte edilen yağ miktarı 38 cc imiş. Bence çok yetersiz.. Eskiden 80-90 cc yağ enjekte ederken bunun bazı sakıncalarını görüp 60 cc ye düşürdük biz.. Artık standart olarak 60 cc civarında yağ enjekte ediyoruz (penis çok ufaksa, 9-10 cm ise bazen 50 cc, çok iriyse, mesela 18-20 cm ise 70-80 cc yağ enjekte ediyoruz.. Ama ortalama 60 cc bizim standartımız oldu..).

estetik cerrahi Ölçümleri yine ciddiye almıyorum. Bunlar da milimetrik ölçmeyi başarmışlar (!)..
estetik cerrahiNon-invasive methods of penile lenghtening: fact or fiction? / Ameliyatsız penis uzatma yöntemleri: Gerçek mi, kurgu mu?

BJU international, 107, 1278-1282

estetik cerrahi Penis traksiyon aletleri ve vakumlarla ilgili toplasan 10 makale var literatürde.. Bu da onlardan biri.. Hemen özetliyeyim: Bir kere vakum cihazlarının 6 ay düzenli kullanma ile bile bir fayda sağlamadığı kesin olarak yazılmış. Andropenis, Gold erect extender, penimaster gibi cihazlar ile ise fayda görülebildiği yazıyor. Mesela ameliyattan 10 gün sonra başlanan, günde 2-4 saat uygulanan, en az 6 ay kullanılan andropenis ile ameliyatta alınan uzamaya ek 1.5-3 santim uzama sağlandığı yazıyor (başka bir çalışmada da günde en az 4 saat kullanmakla 6 ayda yumuşak halde 2.3 cm, ereksiyonda ise 1.7 cm ek uzama sağlandığı yazıyor). Başka bir çalışmada da Golden erect adlı bir aletle 3 ay sonunda hiç bir fark elde edilemediği yazılmış. Makalede bu aletlerin peyronie hastalığında da kullanıldığı ve bazı vakalarda eğriliği anlamlı ölçüde düzeltirken bazı vakalarda etkili olmadığı yazılmış.
estetik cerrahiReduction Phalloplasty and penile prothesis implantation in a case of megalophallus as a consequence of neglected priapism / İhmal edilmiş priapisme bağlı bir megalofallus vakasında penis küçültme ve penis protezi yerleştirilmesi

J sex med, 2004, supplement

estetik cerrahi Bu yayın sanırım bir video sunumun özeti. İşin ilginci, priapism (kontolsüz ve uzun süren ereksiyon) hastası 9 yaşında bir çocuk. Bu hastada priapism ihmal edilmiş ve hastanın penisi 18 santim boy, 21 santim çevre boyutlarına ulaşmış. Tedavi amacıyla penisin erektil dokularından parça çıkarılmış ve ereksiyonu sağlamak için penis protezi yerleştirilmiş. Hastanın 9 yaşında olduğunu hatırlatırım.. Ameliyat sonunda penis boyu aynı kalmış, fakat penis çevresi 15 santime düşmüş..
estetik cerrahiWhat importance do women attribute to the size of the penis? / Kadınlar penis büyüklüğüne ne kadar önem veriyor?

European urology, 42 (2002), 426-431

estetik cerrahi Bu makaleden daha önce de bir web sitemde bahsetmiştim. Bir kadın doğum hastanesinde doğum yapmış 375 kadına bir anket düzenlemişler. Dönen cevap sayısı 170 ile sınırlı kalmış; yani katılım oranı 45%.. Sonuçlar şöyle:

Penis uzunluğu çok önemli 0.6%
Penis uzunluğu önemli 20%
Penis uzunluğu önemli değil 55%
Penis uzunluğu hiç önemli değil 22%
-----------
Penis kalınlığı çok önemli 3%
Penis kalınlığı önemli 31%
Penis kalınlığı önemli değil 49%
Penis kalınlığı hiç önemli değil 18%

Op. Dr. Oytun İdil    (Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı)
Adres: Rumeli cad. No:3 D:1 Nişantaşı, Şişli - İstanbul / Türkiye
E-mail: oytunmd@gmail.com
GSM: +90 533 569 0649    +90 505 296 5569    +90 553 985 8087
Muayenehane tel: +90 212 296 3656    +90 505 137 1393
Whatsapp: +90 533 569 0649    +90 553 985 8087